Maglownica (przekładnia kierownicza) w Fiacie Barchetta współpracuje z układem wspomagania kierowania. Nie jest wyposażona w żadne elementy elektroniczne (czujniki, itp.). Zamontowana jest bezpośrednio na sankach układu zawieszenia między silnikiem a grodzią główną kabiny.
Ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne dość małego auta, sama maglownica posiada kilka dodatkowych elementów nie związanych bezpośrednio z układem kierowniczym. W jej centralnej części zamontowany jest wspornik drążka reakcyjnego układu zmiany biegów oraz wsprnik wiążki elektrycznej sondy Lambda.
Niniejszy opis wykonaliśmy na podstawie wersji M1 i Etap A. W wersji M2 nieco inaczej wyglądają szczegóły układu wydechowego oraz układu dolotowego. Generalne wskazówki są jednak wystarczające do poprawnego przeprowadzenia demontażu.
Operację wymontowania maglownicy zaczynamy od poluzowania nakrętek kół przednich i uniesienia auta na podnośniku.
Na górnej części maglownicy dostępnej od dołu auta znajdują się dwa miejsca podłączenia rur układu wspomagania. Należy odkręcić rurę oznaczoną na rysunku 1 w celu spuszczenia płynu hydraulicznego. Płyn można zebrać do czystego naczynia w celu ponownego użycia. Polecamy jednak jego wymianę ponieważ i tak konieczne będzie uzupełnienie poziomu po ponownym zamontowaniu maglownicy.
W kolejnym kroku należy zdjąć oba koła przednie i odkręcić śruby przegubów końcówek drążków kierowniczych po lewei i prawej stronie auta (rysunek 2).
Po ich odkręceniu należy wycisnąć sworznie końcówek drażków kierowniczych jak na rysunku 3. W tym celu używamy narzędzia uniwersalnego (widoczne na rysunku 3) lub dydykowanego narzędzia Fiat o numerze (1847035000).
Po uwolnieniu drążków kierowniczych należy rozpiąć opaskę zaciskową mocującą oba (zasilający i powrotny) przewody układu wspomagania. Opaska widoczna na rysunku 4 dostępna jest od spodu auta w okolicach łączenia katalizatora układu wydechowego.
Następnie należy zsunąć konektor wiązki sondy Lambda ze wspornika i rozłączyć połączenie wskazane na rysunku 5.
Konektory sondy Lambda mogą różnić się w zależności od wersji auta i wyglądać inaczej niż na rysunku.
Przed rozłaczaniem warto oczyścić złącza, poniewaz w tej czesci auta moga być pokryte brudem.
Kolejnym krokiem jest usunięcie pierwszej rury układu wydechowego (tak zwanej dwururki).
W tym celu należy rozpocząć od odkręcenia dwóch nakrętek wskazanych na rysunku 6 łączących rurę z katalizatorem. Pomiedzy elementami znajduje się metalowa usczelka. Drugi koniec pierwszej rury układu wydechowego przykręcony jest do kolektora wydechowego. Należy odkręcić dwie śruby i dwie nakrętki (mocujące do szpilek) wskazane na rysunku 7. Tutaj też znajdziemy metalową uszczelke pomiedzy rurą a kolektorem.
Aby uwolnić pierwszą rurę układu wydechowego nalezy jeszcze usunąć kołnierz (aluminiowy element) łączący obudowę skrzyni biegów z miską olejową silnika. Na rysunku 8 zaznaczono cztery śruby, które należy odkręcić aby wyjąć kołnierz a w konsekwencji rurę układu wydechowego. Odkładając rurę należy uważać aby nie uszkodzić wystającej sondy Lambda ani jej przewodów.
W tej chwili możemy opuścić auto i przejść do kolejnego etapu.
Jak sygnalizowaliśmy wyżej, na obudowie maglownicy zamontowany jest drążek reakcyjny zmiany biegów. Aby jej wyjecie było możliwe, należy odłaczyć drażek.
W tym celu po opuszczeniu auta, wyciągamy rurę doloru luzując opaski zaciśkowe wskazane na rysunku 9. Nakrętka drażka reakcyjnego wskazana na rysunku 10 powinna teraz być dostępna. Należy ją odkręcić i uwolnić drążek. Będzie go teraz można wyjąć w kolejnych krokach (15).
W tej chwili należy usunąć ze zbiorniczka oleju hydraulicznego wspomagania, jego pozostałości. Najwygodniej wykonamy to przy pomocy dużej strzykawki warsztatowej jak na rysunku 11.
Następnie należy odkręcić śrubę mocujacą złącze rury wspomagania znajdującą się na maglownicy. Trzeba pamiętać, że resztki oleju pozostałe w przewodach mogą się teraz wylać. Warto przygotować się na taką ewentualność.
Maglownica związana jest jeszcze z kolumną kierowniczą w kabinie. Teraz należy rozłączyć kolumnę kierowniczą. W okolicy pedałów na miejscu kierowcy wykonujemy następujące czynności.
Należy odkręcić śrubę wskazaną na rysunku 13 i zdjąć obejmę kolumny kierowniczej z trzpienia maglownicy.
Następnie należy wymontować plastikową płytę, która zamontowana jest na zatrzaskach okalającą otwór w grodzi nadwozia gdzie trzpień maglownicy przechodzi do kabiny. Element łatwo uszkodzić dlatego polecamy ostrożność, nieużywanie siły i dokładne przyjrzenie się temu elementowi przed jego demontażem.
Teraz możemy ponownie unieść auto na podnośniku i przejść do kolejnych kroków.
Należy odkręcić wskazaną na rysunku 15 nakrętkę drążka reakcyjnego i wyjąć uwolniony teraz element. Następnie przez otwory w sankach wskazane na rysunku 16, należy odkręcić główne śruby mocujące maglownicę.
Aby wygodnie wyjąć maglownicę trzeba wykonać jeszcze kilka czynności.
Aby móc sprawnie manewrować odłączonymi przewodami wspomagania należy odkręcić obejmę mocującą je do lewej podłużnicy. W tym celu należy odkręcić śrubę wskazaną na rysunku 17 i zdjąć obejmę. Wewnątrz znajduje się gumowa wkładka amortyzująca, należy ją ostrożnie usunąć.
Guma znajdująca się pod obejmą może być sparciała. Warto zmoczyć ją środkiem penetrującym przed próbą zdjęcia.
Teraz należy podeprzeć układ napędowy podnośnikiem hydraulicznym. Następnie odkręcić śruby poduszki skrzyni biegów wskazane na rysunku 18 i opuścić cały zespół napędowy tak aby możliwe było wyjecie maglownicy.
Na maglownicy znajduje się jeszcze przegub kulowy, na którym umieszczony jest drążek zmiany biegów. Należy go teraz rozpiąć jak na rysunku 19. To ostatni element połączony z maglownicą.
Następnie maglownicę należy przesunąć w kierunku wnęki prawego koła jak na rysunku 20 i usunąć z auta, rysunek 21.
Montażu maglownicy należy dokonać w odwrotnej kolejności.
Momenty dokręcenia śrub przy montażu dostępne są w tabeli.
narzędzie | rozmiar | uwagi |
---|---|---|
podnośnik kolumnowy | n/d | |
wypychacz sworzni | n/d | 1847035000 - numer OEM Fiat |
podpora regulowana | n/d | do podparcia skrzyni biegów |
Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska