Projektantom wnętrza Fiata Barchetta (Peter Davis) jako główny przyświecał cel:
„do maksimum wyeliminować wszystkie elementy odseparowujące pasażerów od świata zewnętrznego”
W tym celu zastosowane rozwiązania bazują się na pokrewieństwie materiałów i linii, miękkiej i zaokrąglonej. Kolor karoserii wchodzi do kabiny płaszczyznami blachy i uzupełniony jest plastikowymi elementami lakierowanymi w tym samym kolorze.
Deska rozdzielcza jest bardziej delikatna wzrokowo przez obecność uzupełnień o miękkiej linii, połączonych z elementami o czystej geometrii dającymi obraz trzech obręczy, które otaczają wskaźniki i cztery wyloty wentylacyjne.
Demontaż deski rozdzielczej to dość skomplikowany proces, wymagający dużo cierpliwości i uwagi. Wiele elementów wymaga specjalnego traktowania, aby nie pozostawić na nich śladów wyjmowania czy ponownego montażu.
Podczas demontażu deski rozdzielczej będziemy wymontowywać i odłączać poduszkę/poduszki powietrzne. To element delikatny a jego sterownik jest bardzo podatny na skokowe zmiany napięcia zasilania oraz zmiany w całym układzie. Odłączenie jednej z poduszek może spowodować niekontrolowane odpalenie pozostałych elementów układu (druga poduszka lub napinacze pasów).
Przed demontażem poduszek powietrznych należy odłączyć obie klemy akumulatora i odczekać co najmniej 10 minut, aby wszystkie pojemności w układzie się rozładowały. Najlepiej jest po prostu zewrzeć odłączony od akumulatora przewód plusa z odłączonym przewodem minusa.
Ważnym elementem konstrukcyjnym, o którym należy wiedzieć jest sposób prowadzenia okablowania deski rozdzielczej. Wszystkie jej przewody są połączone z konstrukcją deski (wszyte). Instalacja łączy się z pozostałymi wiązkami w dwóch punktach po lewej i prawej stronie w okolicy głośników (punkty 41 i 51). W tych samych miejscach połączone są wszystkie przewody masy w punktach 55 i 56.
Kroki w demontażu deski rozdzielczej podzieliliśmy na sekcje. W przypadku poduszki powietrznej pasażera lub schowka zamykanego, podzieliliśmy opis na dwie niezależne opcje.
Koło kierownicy oraz przełączniki pod nią, będą nam przeszkadzały w demontażu wskaźników oraz całej deski w końcowej fazie. Musimy więc usunąć ją z wnętrza. W pierwszej fazie usuniemy osłonę kolumny kierownicy.
Osłona kolumny kierownicy składa się z dwóch elementów plastikowych przykręconych do kolumny na śruby i połączonych ze sobą zatrzaskami pozycjonującymi.
Należy odkręcić trzy oznaczone śruby i zdjąć dolną część osłony kolumny kierownicy (1). Jeżeli osłona nie chce zejść po odkręceniu śrub, nie należy jej podważać aby nie zostawić śladów. Najlepszym sposobem jest jej opukanie przy pomocy trzonka śrubokręta.
Górna (2) osłona przykręcona jest na dwa wkręty dostępne od spodu po usunięciu dolnej osłony. Należy je odkręcić i wymontować osłonę górną.
Przed odkręceniem koła kierownicy, należy zdemontować poduszkę powietrzną kierowcy. Należy pamiętać o odłączeniu akumulatora i rozładowaniu pojemności w układzie elektrycznym auta.
W pierwszym kroku (1) należy odkręcić trzy śruby mocujące poduszkę powietrzną do koła kierownicy. Są one dostępne od spodu. Warto zostawić kluczyk w stacyjne aby swobodnie obracać kierownicą w celu dostania się do wszystkich śrub.
Po wyjęciu poduszki powietrznej odłączamy jej główną (żółtą) wtyczkę.
Następnie (2) rozłączamy złącze wyłączników klaksonu i odkręcamy główną nakrętkę kolumny kierownicy. Tutaj można wyjąć kluczyk ze stacyjki aby zablokować możliwość obracania kolumny kierownicy.
Warto użyć markera w celu oznaczenia pozycji w jakiej koło kierownicy jest osadzone na wielowpuście kolumny. Ułatwi to montaż w tej samej pozycji względnej.
Przełącznik zespolony zamontowany jest na kolumnie kierownicy przy pomocy obejmy związanej z jego obudową. Wygląda ona jak opaska zaciskowa (cybant) zaciśnięty śrubą wokół kolumny.
Wszystkie złącza wiązki elektrycznej znajdują się w tylnej jego części.
W pierwszym kroku (1) odkręcamy śrubę obejmy, które dostępna jest od spodu aby ją poluzować. Odkręcamy do momentu kiedy możliwe będzie obracanie przełącznika w osi kolumny kierowniczej. Nie należy obracać zbyt mocno, aby nie uszkodzić złączy instalacji elektrycznej.
W drugim kroku (2) zsuwamy przełącznik z kolumny o kilka centymetrów tak, aby uzyskać łatwy dostęp do zatrzasków wtyczek. Rozłączamy wszystkie wtyczki i zdejmujemy całość z kolumny.
Wszystkie wtyczki posiadają unikalne klucze, nie ma więc obawy, że coś niewłaściwie podłączymy.
Zestaw wskaźników w Fiacie Bardzietta jest odrębnym elementem integrującym prędkościomierz, obrotościomierz, wskaźnik poziomu paliwa, wskaźnik temperatury oraz kontrolki. Wszystkie jego funkcje zrealizowane są w oparciu o obwody elektryczne, nie ma więc mechanicznych elementów typu linka prędkościomierza.
W celu wymontowania zestawu wskaźników należy odkręcić cztery śruby (1) jego ramki (osłony) i usunąć ją.
Następnie należy wyjąć delikatnie cały zestaw wskaźników i odłączyć jego wiązki elektryczne (2).
Złącza zestawu wskaźników są wykonane w postaci styków zaciśniętych na miedzianych ścieżkach, które z kolei napylone są na folii łączącej wszystkie jego elementy. Należ bardzo ostrożnie zsuwać złącza, aby nie uszkodzić styków na folii. Jeżeli któraś z wtyczek nie chce zejść, należy użyć preparatu do mycia elektroniki i odczekać kilka minut. Wtyczki zdejmujemy delikatnymi ruchami na przemian w jedną i drugą stronę.
Jak zasygnalizowaliśmy wyżej, nie wszystkie wersje włoszki wyposażone są w poduszkę powietrzną pasażera. Ta sekcja dotyczy aut z poduszką pasażera na wyposażeniu.
Poduszka pasażera zamontowana jest wewnątrz deski rozdzielczej za pokrywą, która to z kolei przymocowana jest na specjalne, zrywalne i jednorazowe spinki. Ich konstrukcja zapewnia, że osłona otworzy się kiedy zadziała poduszka.
W pierwszym kroku należy podważyć osłonę poduszki powietrznej pasażera w jej dolnej części (1). Aby ją zdemontować należy zerwać dwie spinki znajdujące się w miejscach oznaczonych strzałkami. W górnej części osłona zamocowana jest na uchylnych zatrzaskach i pasach brezentowych. Należy użyć miękkiego narzędzia (najlepiej plastikowej łyżki do demontażu elementów wnętrza) aby nie zostawić śladów na osłonie.
Osłona jest częścią integralną konstrukcji poduszki powietrznej.
Konstrukcję poduszki powietrznej (3) wyciągamy delikatnie i odłączamy żółtą złączkę przewodu (A). Ma ona dwa zatrzaski na krótszych bokach.
Aby rozpocząć właściwy demontaż deski rozdzielczej, musimy usunąć kolka elementów wnętrza, których obecność uniemożliwia dostęp do potrzebnych miejsc, lub usuniecie deski z wnętrza.
Należy usunąć pokrywę dolną (1) deski rozdzielczej od strony kierowcy. Za nią znajduje się skrzynka z bezpiecznikami.
Sama pokrywa zamocowana jest na śruby i zatrzaski pozycjonujące. Po wkręceniu wszystkich śrub należy delikatnie zdjąć pokrywę aby nie połamać zatrzasków.
Pokrywa jest lakierowana wiec warto ją odpowiednio zabezpieczyć przed odłożeniem.
Należy usunąć pokrywę dolną (2) deski rozdzielczej od strony pasażera. Za nią znajdują się przekaźniki sterujące wyposażeniem włoszki.
Sama pokrywa zamocowana jest na śruby i zatrzaski pozycjonujące. Po wkręceniu wszystkich śrub należy delikatnie zdjąć pokrywę aby nie połamać zatrzasków.
Pokrywa jest lakierowana wiec warto ją odpowiednio zabezpieczyć przed odłożeniem.
W kolejnym kroku należy usunąć plastikowe osłony słupków przednich. Są one zamocowane na zatrzaski i śruby oraz wpuszczone pod górną osłonę plastikową z lampką wewnętrzną.
W pierwszym kroku (3) należy poluzować śruby mocujące elementy zamykania dachu (A) a następnie odkręcić śrubę mocującą górną osłonę plastikowa ramy szyby (B).
Taką samą operację należy przeprowadzić dla lewej i prawej strony wnętrza.
Następnie należy podnieść uszczelkę okalającą osłonę słupka i odkręcić znajdujące się pod nią śruby. Osłona na krawędzi przeciwnej do tej ze śrubami zamocowana jest na zatrzaski pazurkowe. Należy delikatnie wyciągnąć osłonę.
Operację należy powtórzyć dla lewej i prawej strony wnętrza.
Kolejnym elementem do demontażu są osłony głośników po lewej i prawej stronie wnętrza. Należy (5) odkręcić wszystkie oznaczone śruby. W okolicy fotela znajduje się pionowo wkręcona w podłogę śruba, która przykryta jest plastikowym kapturkiem. Należy go usunąć, aby dostać się do łba śruby. Od strony uszczelki drzwi, którą należy teraz zdjąć, osłona zamocowana jest na zatrzaski pazurkowe. Należy lekko ja podważyć używając miękkiego narzędzia (najlepiej plastikowej łyżki do demontażu elementów wnętrza) aby nie zostawić śladów na osłonie.
Taką samą operację należy przeprowadzić dla lewej i prawej strony wnętrza.
Kolejnym elementem wnętrza, który należy zdemontować w celu wyjęcia deski rozdzielczej, jest tunel środkowy. Składa się on z dwóch głównych elementów i dwóch osłon.
Demontaż tunelu należy rozpocząć od usunięcia radia (1). Operacja ta ściśle zależy od rodzaju radia jakie jest zamontowane w naszej włoszce. Jeżeli jednak posiadamy oryginalne radio należy użyć narzędzia w postaci dwóch uchwytów wkładanych w sposób umożliwiający odczepienie się zatrzasków trzymających radio w ramce. Oryginalne narzędzie Fiata oznaczone jest numerem 1860861000.
Po wysunięciu radia należy rozłączyć wtyczki oraz odłączyć przewód antenowy.
Konsola środkowa zamocowana jest na czterech śrubach (2). Są one ukryte pod mieszkiem gałki zmiany biegów. Sam mieszek zamocowany jest na zatrzaskach wokół jego dolnej ramki. Należy wyciągnąć mieszek ciągnąć dłuższe krawędzie ramki do wewnątrz. Ułatwi to zwolnienie zatrzasków.
Po odkręceniu śrub wskazanych na rysunku, należy podnieść konsolę i odłączyć wszystkie złącza instalacji elektrycznej.
Jeżeli w naszej włoszce zamontowana jest popielniczka, należy ją wyjąć i odkręcić dodatkową śrubę ukrytą wewnątrz otworu popielniczki.
Kolejnym elementem do zdemontowania jest panel sterowania wentylacją (3). Pierwszą operacją do wykonania jest usunięcie środkowej gałki sterującej wentylatorem. Należy ją ściągnąć do tyłu z zatrzasków znajdujących się na osi. Pod gałką znajduje się jedna ze śrub, które należy odkręcić w kolejnym kroku. Następnie należy zdjąć panel odłączając złącza instalacji elektrycznej znajdujące się z tyłu.
Pierwszym z dwóch głównych elementów tunelu jest część tylna z dźwignią hamulca ręcznego. Aby dostać się do pierwszej śruby należy wyjąć osłonę dźwigni tak jak pokazano na lewej części rysunku (4). Dźwignia hamulca musi być w pozycji górnej - hamulec zaciągnięty.
Następnie należy odkręcić oznaczoną na prawej części rysunku śrubę.
Kolejne dwie śruby znajdują się w schowku podłokietnika. Na dnie schowka znajduje się gumowa wkładka, którą należy wyjąć, aby dostać się do śrub oznaczonych na rysunku (5). Należy odkręcić obie śruby i wyjąć cały element ciągnąc do góry.
Należy pamiętać o odłączeniu złącza przewodu zasilającego gniazdo zapalniczki znajdujące się w schowku.
Ostatnim krokiem przy demontażu tunelu środkowego jest wymontowanie drugiego z dwóch jego głównych elementów. Należy wykręcić wszystkie oznaczone na rysunku (6) śruby i przełożyć wystające wiązki elektryczne na wewnętrzną stronę. Element wyjmujemy pociągając w pierwszej fazie do góry za węższy koniec. Kiedy uniesiemy już dość wysoko, aby dostać się do wiązki przełącznika lusterek, odłączamy jego złącze i ciągniemy dalej w kierunku tyłu auta.
Jest jeszcze kilka elementów, które będą przeszkodą w wymontowaniu deski. Należy zadbać o ich usunięcie.
W wersjach włoszki bez poduszko powietrznej pasażera, w jej miejscu znajduje się schowek. Należy usunąć jego oświetlenie odkręcając oznaczone na rysunku (1) śruby i odłączając złącze wiązki elektrycznej.
W tym kroku (2) należy wyciągnąć boczne wyloty nawiewów wentylacji z lewej i prawej strony wnętrza. Wyloty zamontowane są na zatrzaski.
Do deski rozdzielczej przymocowana jest skrzynka z bezpiecznikami. Należy ją uwolnić odkręcając trzy oznaczone na rysunku (3) śruby. Dla ułatwienia operacji można rozłączyć złącz wiązek elektrycznych skrzynki. Wszystkie złącza mają unikalne klucze, co uniemożliwia ich niewłaściwe połączenie przy montażu.
Ten krok możemy wykonać przed zdemontowaniem deski rozdzielczej lub po. Wszystko zależy od wielkości naszych dłoni i ich sprawności. Należy odłączyć złącze przełącznika świateł awaryjnych (4).
Teraz kiedy wszystkie elementy wokół deski rozdzielczej zostały zdemontowane, można przystąpić do odkręcenia śrub w głównych punktach mocowania.
1. Należy odkręcić boczne śruby mocujące po lewej i prawej stronie wnętrza. Śruby mogą mieć założone plastikowe nakładki ozdobne. Należy je usunąć przed odkręceniem.
2. Odkręcić dwie śruby górnego mocowania deski znajdujące się w górnej części wnęki zestawu wskaźników.
3. Odkręcić dwie śruby górnego mocowania deski znajdujące się w górnej części wnęki schowka / poduszki pasażera.
4. Odkręcić śruby znajdujące się w otworach wentylacyjnych po prawej i lewej stronie wnętrza.
5. Odkręcić śrubę mocowania dźwigni otwierania maski i wyciągnąć z niej linkę (należy wyjąć małą zaślepkę plastikową z klamki aby przełożyć baryłkę linki przez większy otwór w klamce). Rozłączyć złączki elektryczne skrzynki bezpieczników (jeżeli nie zrobiono tego wcześniej), przewody masy i złączki wiązek elektrycznych deski po lewej i prawej stronie.
6. Odkręcić dwie śruby dolnego mocowania deski znajdujące się w dolnej części wnęki zestawu wskaźników.
7. Odkręcić śrubę centralną znajdującą się nad panelem sterowania wentylacją.
Teraz powinniśmy być w stanie wyciągnąć deskę rozdzielczą z auta. Należy zachować dużą ostrożność i na bieżąco sprawdzać czy wszystkie przewody zostały rozłączone.
Należy pamiętać, że główna wiązka elektryczna jest związana z deską rozdzielczą. Można ją usunąć rozcinając opaski zaciskowe. Trzeba jednak pamiętać, że przed ponownym montażem, wiązkę należy najpierw umieścić w desce rozdzielczej.
Jeżeli zamierzamy całkowicie usunąć deskę rozdzielczą z auta, konieczne może się okazać wyciagnięcie kierunkowskazów bocznych w celu odłączenia ich przewodów.
narzędzie | rozmiar | uwagi |
---|---|---|
T.B.D | n/d |
numer części | opis | modyfikacje |
---|---|---|
46460519 | zrywalna spinka mocująca osłonę poduszki powietrznej pasażera |
Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska