wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


uklady-elektryczne:punkty-masy

Punkty masy

Wszystkie obwody elektryczne Fiata Barchetta wykonane są z założeniem, że minus zasilania znajduje się na karoserii (na masie). Wiele obwodów czerpie minus właśnie z połączenia do nadwozia. Występują tu tak zwane główne punkty masy oraz punkty pośrednie. Diagnostykę większości uszkodzeń w instalacji elektrycznej, zaczynać należy od sprawdzenia poprawności połączenia minusa zasilania do karoserii.

Punkty masy - główne

Główne punkty masy to połączenia bezpośrednio do nadwozia. Zwykle w każdym z takich punktów dołączone jest kilka lun kilkanaście przewodów dostarczających minus zasilania do najbliższych układów elektrycznych.

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - główne punkty masy

39 - akumulator

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa akumulatora Główne przyłącze masy pochodzi od minusa akumulatora. Przewód od klemy trafia w okolice lewej podłużnicy pod podstawą akumulatora. Tam przykręcony jest do nadwozia śrubą M8. W tym samym punkcie podłączony jest przewód biegnący do obudowy skrzyni biegów.

120 - masa główna lewa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa główna lewa W komorze silnika w dolnej, przedniej części lewej podłużnicy znajduje się główne lewe przyłącze masy. Przewody instalacji elektrycznej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej. Ta z kolei przykręcona jest śrubą M8 do blachy wystającej z podłużnicy a podtrzymującej podstawę akumulatora.

121 - masa główna prawa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa główna prawa W komorze silnika w dolnej, przedniej części prawej podłużnicy znajduje się główne prawe przyłącze masy. Przewody instalacji elektrycznej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej. Ta z kolei przykręcona jest śrubą M8 do podłużnicy.

55 - masa deski rozdzielczej lewa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa deski rozdzielczej lewa Wewnętrzna część instalacji elektrycznej skupiona jest wokół deski rozdzielczej. Przewody ujemnego zasilania obwodów deski rozdzielczej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej, która przykręcona jest do nadwozia śrubą M8 w okolicy lewego głośnika głównego pod plastikową osłoną.

56 - masa deski rozdzielczej prawa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa deski rozdzielczej prawa Wewnętrzna część instalacji elektrycznej skupiona jest wokół deski rozdzielczej. Przewody ujemnego zasilania obwodów deski rozdzielczej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej, która przykręcona jest do nadwozia śrubą M8 w okolicy prawego głośnika głównego pod plastikową osłoną.

141 - masa główna tylna

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa główna tylna Wszystkie obwody elektryczne znajdujące się w tylnej części nadwozia mają swoje przyłącza masy w bagażniku po lewej stronie z plastikową osłoną ściany głównej.

Punkty masy - pośrednie

Niektóre urządzenia elektryczne lub inne elementy auta mają swoje własne specyficzne przyłącza do masy. Dobrym przykładem jest tutaj antena radia lub skrzynia biegów.

169 - masa anteny radia

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa anteny radia Antena składana elektrycznie ma podłączone przewody zasilające i sterujące składaniem/rozkładaniem oraz przewód antenowy (sygnałowy). Dla zapewnienie poprawnego jej działania minus zasilania połączony jest z ekranem przewodu sygnałowego anteny oraz do nadwozia w punkcie 169.

x - masa skrzyni biegów

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa skrzyni biegów

Na skrzyni biegów w okolicy przełącznika świateł biegu wstecznego znajduje się specjalny mosiężny kruciec. Do niego podłączony jest główny przewód masy biegnący od akumulatora.

_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
G G F C I
 
uklady-elektryczne/punkty-masy.txt · ostatnio zmienione: 25-06-2020 20:55 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony