wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


elektryka:start

Układy Elektryczne

Układy elektryczne przedstawiane są na schematach i widokach poglądowych auta, na których pokazujemy umiejscowienie poszczebólnych elementów w nadwoziu.

Kolory przewodów

Na schematach elektrycznych oraz w opisach złączy oznaczamy kolory następującymi kodami.

A - Niebieski
B - Biały
C - Pomarańczowy
G - Żółty
H - Szary
L - Granatowy
M - Brązowy
N - Czarny
R - Czerwony
S - Różowy
V - Zielony
Z - Fioletowy
AB - Niebiesko-Biały
AG - Niebiesko-Żółty
AN - Niebiesko-Czarny
AR - Niebiesko-Czerwony
AV - Niebiesko-Zielony
BG - Biało-Żółty
BL - Biało-Granatowy
BN - Biało-Czarny
BR - Biało-Czerwony
BV - Biało-Zielony
BZ - Biało-Fioletowy
CA - Pomarańczowo-Niebieski
CB - Pomarańczowo-Biały
CN - Pomarańczowo-Czarny

GN - Żółto-Czarny
GL - Żółto-Granatowy
GR - Żółto-Czerwony
GV - Żółto-Zielony
HG - Szaro-Żółty
HN - Szaro-Czarny
HR - Szaro-Czerwony
HV - Szaro-Zielony
LB - Granatowo-Biały
LG - Granatowo-Żółty
LN - Granatowo-Czarny
LR - Granatowo-Czerwony
LV - Granatowo-Zielony
MB - Brązowo-Biały
MN - Brązowo-Czarny
NZ - Czarno-Fioletowy
RB - Czerwono-Biały
RG - Czerwono-Żółty
RN - Czerwono-Czarny
RV - Czerwono-Zielony
SN - Różowo-Czarny
VB - Zielono-Biały
VN - Zielono-Czarny
VR - Zielono-Czerwony
ZB - Fioletowo-Biały

Punkty masy

Wszystkie obwody elektryczne Fiata Barchetta wykonane są z założeniem, że minus zasilania znajduje się na karoserii (na masie). Wiele obwodów czerpie minus właśnie z połączenia do nadwozia. Występują tu tak zwane główne punkty masy oraz punkty pośrednie. Diagnostykę większości uszkodzeń w instalacji elektrycznej, zaczynać należy od sprawdzenia poprawności połączenia minusa zasilania do karoserii.

Punkty masy - główne

Główne punkty masy to połączenia bezpośrednio do nadwozia. Zwykle w każdym z takich punktów dołączone jest kilka lun kilkanaście przewodów dostarczających minus zasilania do najbliższych układów elektrycznych.

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - główne punkty masy

39 - akumulator

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa akumulatora Główne przyłącze masy pochodzi od minusa akumulatora. Przewód od klemy trafia w okolice lewej podłużnicy pod podstawą akumulatora. Tam przykręcony jest do nadwozia śrubą M8. W tym samym punkcie podłączony jest przewód biegnący do obudowy skrzyni biegów.

120 - masa główna lewa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa główna lewa W komorze silnika w dolnej, przedniej części lewej podłużnicy znajduje się główne lewe przyłącze masy. Przewody instalacji elektrycznej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej. Ta z kolei przykręcona jest śrubą M8 do blachy wystającej z podłużnicy a podtrzymującej podstawę akumulatora.

121 - masa główna prawa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa główna prawa W komorze silnika w dolnej, przedniej części prawej podłużnicy znajduje się główne prawe przyłącze masy. Przewody instalacji elektrycznej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej. Ta z kolei przykręcona jest śrubą M8 do podłużnicy.

55 - masa deski rozdzielczej lewa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa deski rozdzielczej lewa Wewnętrzna część instalacji elektrycznej skupiona jest wokół deski rozdzielczej. Przewody ujemnego zasilania obwodów deski rozdzielczej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej, która przykręcona jest do nadwozia śrubą M8 w okolicy lewego głośnika głównego pod plastikową osłoną.

56 - masa deski prawa

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa deski rozdzielczej prawa Wewnętrzna część instalacji elektrycznej skupiona jest wokół deski rozdzielczej. Przewody ujemnego zasilania obwodów deski rozdzielczej zebrane są razem i zaciśnięte w końcówce oczkowej, która przykręcona jest do nadwozia śrubą M8 w okolicy prawego głośnika głównego pod plastikową osłoną.

141 - masa główna tylna

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa główna tylna Wszystkie obwody elektryczne znajdujące się w tylnej części nadwozia mają swoje przyłącza masy w bagażniku po lewej stronie z plastikową osłoną ściany głównej.

Punkty masy - pośrednie

Niektóre urządzenia elektryczne lub inne elementy auta mają swoje własne specyficzne przyłącza do masy. Dobrym przykładem jest tutaj antena radia lub skrzynia biegów.

169 - masa anteny radia

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa anteny radia Antena składana elektrycznie ma podłączone przewody zasilające i sterujące składaniem/rozkładaniem oraz przewód antenowy (sygnałowy). Dla zapewnienie poprawnego jej działania minus zasilania połączony jest z ekranem przewodu sygnałowego anteny oraz do nadwozia w punkcie 169.

x - masa skrzyni biegów

barchetta-club.pl - Układ elektryczny - masa skrzyni biegów

Na skrzyni biegów w okolicy przełącznika świateł biegu wstecznego znajduje się specjalny mosiężny kruciec. Do niego podłączony jest główny przewód masy biegnący od akumulatora.

_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
 
elektryka/start.txt · ostatnio zmienione: 04-05-2018 22:18 przez robocik