wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naped:silnik

Silnik

barchetta-club.pl - Widok silnika Szczegółowy opis silnika Fiata Barchetta wymaga odniesienia się do zmian jakie wprowadzono w czasie trwania produkcji auta w latach 1995 - 2005.

cykl pracy OTTO (4 suwy)
rozrząd 2 wałki w głowicy
zasilanie wtrysk elektroniczny HITACHI M.P.I
liczba cylindrów 4
wewmętrzna średnica cylindra 82 mm
skok tłoka 82,7 mm
pojemność skokowa 1747 cm3
stopień sprężania 10,3:1 ± 0,15
zaworów na cylinder 4 (2 dol., 2 wyd.)

Wersje

Silnik Fiata Barchetta produkowany był w dwóch głównych wersjach M1 i M2 oraz wersji przejściowej nazywanej umownie Etapem A. Wprowadzone zmiany związane były głównie z koniecznością dostosowania stosowanych rozwiązań do wymagań normy Euro 3.

M1

Produkowana do maja 1998 - #37639

Pierwsza wersja silnika charakteryzowała się układem dolotowym o stałej geometrii (z aluminiowym kolektorem dolotowym). Przepływomierz zamontowany zaraz za filtrem powietrza przed przepustnicą, podłączony bezpośrednio do sterownika silnika. Przepustnica sterowana linką bezpośrednio połączoną z pedałem gazu, wychylenie określane czujnikiem wychylenia podłączonym do sterownika silnika.
Regulacja obrotów biegu jałowego poprzez silnik krokowy dostarczający powietrze poza głównym motylkiem przepustnicy.

Etap A

Produkowana od maja 1998 - #37640 do września 2000 - #51196

Etap A (Step A) to wersja przejściowa. Tutaj Fiat wprowadził najwięcej zmian w całej historii produkcji modelu Barchetta. Większość z nich wiązało się z przygotowaniami do spełnienia w przyszłości normy Euro 3, ale wprowadzono również takie związane z niezawodnością.
Najszybciej zauważalną zmianą było przeniesienie sterownika silnika z kabiny do przedziału silnika. Zmodernizowano układ zapłonowy, w którym zrezygnowano z modułu mocy, przenosząc elementy wykonawcze bezpośrednio do cewek. Wprowadzono system VIS, zmieniający długość kolektora dolotowego w funkcji obrotów (fazy rozrządu). Przepływomierz zintegrowano z przepustnicą. Zmieniono układ paliwowy poprzez rezygnację z kanału powrotnego listwy paliwowej, zmianę pompy i układu zapobiegającemu ulatnianiu par paliwa. Zrezygnowano też z wymiennego filtra paliwa, który przeniesiono bezpośrednio do pompy. Ze względu na zmianę sterownika silnika, zmieniono też kilka elementów osprzętu (m.in. czujnik prędkości obrotowej, czujnik położenia przepustnicy, przepływomierz, regulator wolnych obrotów).

M2

Produkowana od września 2000 - #51197

To wersja wprowadzona przy okazji liftingu nadwozia. W stosunku do poprzedniej (Etap A) zmieniono sterownik silnika oraz układ wydechowy w związku z wprowadzeniem normy Euro 3. Zmieniono przepustnicę i kilka elementów osprzętu silnika (czujnik położenia przepustnicy, przepływomierz, regulator wolnych obrotów). Bardzo ważną modyfikacją było dodanie katalizatorów w obu gałęziach wydechu wychodzących z kolektora wydechowego. W związku z tą zmianą, wersja M2 wyposażona jest w trzy sondy lambda.

Charakterystyki

Przebieg krzywej momentu obrotowego i mocy różni się nieco w wersjach silnikowych M1 / Etap A i M2.

M1 i Etap A

Kod silnika: 183 A1000

barchetta-club.pl - Charakterystyka silnika M1

M2

Kod silnika: 188 A6000

barchetta-club.pl - Charakterystyka silnika M2

_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
P S W H K
 
naped/silnik.txt · ostatnio zmienione: 28-06-2021 18:09 przez robocik

Narzędzia strony