wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naped:uklad-paliwowy:wtryskiwacze

Wtryskiwacze

barchetta-club.pl - Konstrukcja wtryskiwaczaGłównym zadaniem wtryskiwacza paliwa jest dostarczenie dokładnie określonej ilości paliwa do komory spalania. W Fiacie Barchetta wtryskiwacze rozpylają paliwo bezpośrednio nad zaworem dolotowym (ssącym). Ich konstrukcja to „top-feed” gdzie zasilanie paliwem realizowane jest w górnej części korpusu, w której znajduje się również uzwojenie zaworu elektromagnetycznego wyprowadzone na pinach złącza.

Zasada działania elektrowtryskiwacza polega na rozpylaniu paliwa w ściśle określony sposób. Paliwo dostarczone pod ciśnieniem z listwy wtryskowej poprzez elektrozawór wtryskiwacza trafia do deflektora (1). Następnie w rozpylaczu (2) o kształcie lejka nadawany mu jest przebieg wirowy. Wydostające się z dyszy (3) paliwo tworzy odpowiednio ukształtowany strumień (4).

Kiedy prąd elektryczny przepływa przez cewkę zaworu elektrowtryskiwacza następuje jego otwarcie i przepływ paliwa. Ponieważ różnica ciśnienia pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną częścią elektrowtryskiwacza jest stała (zapewnia to regulator ciśnienia), ilość wtryśniętego paliwa zależy ściśle od czasu otwarcia, który precyzyjnie reguluje sterownik silnika (ECU). Bardzo ważne jest również aby napięcie zasilania ECU było stałe.

Na przestrzeni produkcji stosowano dwa różne typy wtryskiwaczy. Zmiana nastąpiła w 1998 roku przy okazji wdrożenia nowego systemu sterowania wtryskiem jako Etap A i została utrzymana do końca produkcji również w silniku M2.

M1

barchetta-club.pl - Wtryskiwacz M1Stosowane do maja 1998 - #37639

Dwa pierścienie uszczelniające zapewniają szczelność w połączeniu z listwą wtryskową (1) i kolektorem dolotowym (3). Sterowanie zaworem elektromagnetycznym realizowane jest poprzez złącze (2).

Wszystkie cztery elektrowtryskiwacze są identyczne i produkowane były przez Hitachi pod numerem producenta GL-212264.

Rezystancja uzwojenia elektrowtryskiwacza w stanie spoczynku powinna wynosić 12 Ω ± 1,2 Ω.

Etap A i M2

barchetta-club.pl - Wtryskiwacz Etap A / M2Stosowane od maja 1998 - #37640 do końca produkcji

Dwa pierścienie uszczelniające zapewniają szczelność w połączeniu z listwą wtryskową (1) i kolektorem dolotowym (3). Sterowanie zaworem elektromagnetycznym realizowane jest poprzez złącze (2).

Wszystkie cztery elektrowtryskiwacze są identyczne i produkowane były przez Magneti Marelli pod oznaczeniem Pico IWP 006.

Rezystancja uzwojenia elektrowtryskiwacza w stanie spoczynku powinna wynosić 14 Ω ± 0,7 Ω.

Numery części

numer części opis modyfikacje
60594156 Elektrowtryskiwacz
60657179 Elektrowtryskiwacz Modyfikacja Etap A (Data 15/05/1998, #0037640)
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
C I T S A
 
naped/uklad-paliwowy/wtryskiwacze.txt · ostatnio zmienione: 28-06-2020 14:39 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony