wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naprawy-nadwozia:demontaz-zderzaka-przedniego

Demontaż zderzaka przedniego

Przedni zderzak w Fiacie Barchetta zamontowany jest do nadwozia przy pomocy szeregu śrub oraz specjalnych wodzików przesuwnych umożliwiających jego regulację po zamontowaniu. W dolnej części nadkoli znajduje się wkręt mocujący je do zderzaka.
W zderzaku zamontowane są światła przeciwmgłowe (zależnie od wersji) oraz kierunkowskazy co powoduje, że w grę wchodzi tutaj również okablowanie i złącza instalacji elektrycznej.

Zderzak najwygodniej wymontowywać na podnośniku, możliwe jest jednak zrobienie tego przy pomocy lewarka. Polecamy dobrze umyć auto skupiając się na wypłukaniu błota i piachu z przednich nadkoli i ich okolic. Brud na zderzaku może go porysować przy zdejmowaniu, kiedy będziemy go przytrzymywali rękoma.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - wtyczka lampy przeciwmgłowej barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - śruba mocowania nadkola

_

Demontaż zaczynamy od uniesienia auta, tak aby dostać się do wtyczek lamp przeciwmgłowych wskazanych na rysunku 1. Wtyczki należy delikatnie odłączyć podważając klips znajdujący się na zewnętrznym obrysie wtyczki. Należy uważać na gumową osłonę, która uszczelnia przewody wchodzące do złącza. Po latach guma może być twarda i łatwo pękać. W przypadku kiedy otoczenie wtyczki pokryte jest zaschniętym brudem, warto spryskać całość środkiem do dokręcania śrub. Zwilży on i spenetruje powierzchnie łączące wtyk z gniazdem i ułatwi rozłączenia. Po zwolnieniu zaczepu klipsa wtyczkę wysuwamy do tyłu lekko poruszając na boki. Operacje wykonujemy dla lewej i prawej strony.
Na rysunku 2 zaznaczono wkręt mocujący nadkole do zderzaka. Teraz należy odkręcić go po obu stronach auta.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - śruby mocujące wsporniki Dostając się od spodu auta należy poluzować dwie nakrętki (A) kluczem 15mm i jedną śrubę (B) kluczem 13mm wskazane na rysunku 3. Operacje należy wykonać po obu stronach.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - wodzik zderzaka

Luzując śrubę (B) należy zachować ostrożność ponieważ mocuje ona plastikowy wodzik (obrazek po prawej), na którym przesuwa się zderzak podczas regulacji. Jak w przypadku wtyczek lamp przeciwmgłowych polecamy spryskać go razem ze śrubą środkiem do odkręcania.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - odłączenie wtyczki kierunkowskazu

Po poluzowaniu wszystkich śrub i nakrętek, zderzak wyjmujemy powoli przesuwając go do przodu auta. Należy pamiętać aby nie wysuwać go zbyt mocna tylko z jednej strony, tak aby wodziki nie pracowały pod zbyt dużym kątem. Aby tego uniknąć wysuwamy niewielkimi porcjami na przemian lewą i prawą stronę.
W zderzaku nadal pozostaje instalacja elektryczna kierunkowskazów, podczas wyjmowania zderzaka, należy uważać na przewody. Nie należy podnosić auta zbyt wysoko, aby zdjęty zderzak mógł oprzeć się na podłożu a nie zawisł na przewodach.
Następnie odłączamy złącza lamp lewego i prawego kierunkowskazu jak na rysunku 4. Złącza te mają zabezpieczenie w postaci zawleczek z drutu sprężystego. Zawleczki wystają po dwóch stronach na jej krótszych bokach. Należy nacisnąć je, aby odblokować wypustki zabezpieczające przed wysunięciem i odłączyć wtyczkę.

Wymontowanie elementów zderzaka

Jeżeli powodem demontażu zderzaka jest na przykład lakierowanie, należy wymontować pozostałe elementy.
Kolejność przyjęta tutaj wynika z konstrukcji elementów i gwarantuje bezkolizyjne wyjęcie poszczególnych części.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - demontaż kierunkowskazu W pierwszej kolejności należy wymontować kierunkowskazy. W tym celu odkręcamy dwie śruby wskazane na rysunku 5 dla lewego i prawego kierunkowskazu.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - demontaż wspornika zderzaka Kolejnym elementem do wymontowania jest metalowy wspornik, na którym utrzymywany jest zderzak. Należy odkręcić trzy wskazane na rysunku 6, nakrętki i usunąć wspornik. Operajce powtórzyć dla obu stron.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - demontaż lampy przeciwmgłowej Aby wymontować lampę przeciwmgłową należy odkręcić trzy śruby wskazane na rysunku 7. Podczas wyjmowania lampy należy uważać na plastikowe ramiona, w które wkręcone były śruby. Po latach eksploatacji plastik traci swoje właściwiości i łatwo jest połamać elementy mocujące. Nie używać siły. Operację powtarzamy dla obu stron.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka przedniego - punkty mocowania Na rysunku 8 zaznaczono punkty mocowania zderzaka do nadwozia i nadkoli.

Podczas montażu zderzaka należy wsunąc go delikatnie na wodziki po lewej i prawej stronie i uważać aby jego przednia część nie opadła zbyt nisko. Zderzak jest cięższy z przodu i opadając na wodzikach może uszkodzić lakier na błotnikach w okolicy nadkoli.

W wersji M2 (po liftingu) mocowanie zderzaka wygląda podobnie.
Dodatkowo w tej wersji pojawia się belka poprzeczna.

Narzędzia

narzędzie rozmiar uwagi
podnośnik kolumnowy n/d
klucz nasadowy / płaski 13 mm do odkręcania wodzików i wsporników zderzaka
klucz nasadowy / płaski 15 mm do odkręcania wsporników zderzaka
śrubokręt krzyżakowy PH2 do odkręcania lamp

Numery części

numer części opis modyfikacje
46724725 Wodzik
46731109 Wspornik prawy
46731110 Wspornik lewy
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
D D Q P D
 
naprawy-nadwozia/demontaz-zderzaka-przedniego.txt · ostatnio zmienione: 06-03-2021 15:38 przez witek

Narzędzia strony