wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naped:silnik:vis

VIS

Ten element dotyczy tylko wersji z silnikami Etap A i M2

barchetta-club.pl - Umiejscowienie VIS

Układ zmiennej długości / pojemności kolektora dolotowego (Variable Intake System).
Konstrukcja kolektora dolotowego / ssącego charakteryzuje się dwoma długościami przewodów powietrznych, długimi i bardzo krótkimi. Zespół przepustnic (zawory motylkowe) (1), sterowany siłownikiem pneumatycznym (4) przerywa przepływ powietrza przez przewody krótkie, kierując je przez przewody długie do zaworów dolotowych głowicy silnika. Siłownik pneumatyczny (4) steruje przepustnicami za pomocą szeregu dźwigni, a sam sterowany jest elektrozaworem (5) za pośrednictwem elektronicznego sterownika silnika.
Sterownik silnika decyduje o przełączeniu (zamknięciu / otwarciu) przepustnic (1) w funkcji obrotów silnika, zgodnie z logiką zawartą w tabeli:

przepustnice przewody ssące obroty silnika (obr/min)
A: zamknięte długie < 5400
B: otwarte krótkie > 5400

Do działania siłownika (4) niezbędne jest podciśnienie pobierane jest ze zbiornika (2), połączonego z kolektorem dolotowym / ssącym. Konieczne podciśnienie w zbiorniku utrzymywane jest dzięki zaworowi zwrotnemu (3).

Funkcjonowanie

A - Zamknięte

barchetta-club.pl - VIS w stanie zamkniętym Elektrozawór (5) nie jest zasilany (sterownik silnika go nie wysterowywuje) i utrzymuje siłownik pneumatyczny (4) połączony z ciśnieniem atmosferycznym. Przepustnice (1) są w pozycji zamkniętej a powietrze zasysane jest przez przewody dolotowe długie.

B - Otwarte

barchetta-club.pl - VIS w stanie otwartym Elektrozawór (5) jest zasilany (sterownik silnika go wysterowywuje) i łączy siłownik pneumatyczny (4) ze zbiornikiem podciśnienia (2). Siłownik (4) powoduje obrót przepustnic (1) do pozycji otwartej. Powietrze zasysane jest przez przewody dolotowe krótkie co następuje przy wysokich obrotach silnika.

Numery części

numer części opis modyfikacje
60655396 Siłownik pneumatyczny W całym okresie produkcji nie było modyfikacji tego elementu
46473850 Elektrozawór
60655398 Elektrozawór 22-05-1998 zmieniono numer OEM elektrozaworu

Układ VIS (zmiennej długości kolektora dolotowego) został dodany podczas pierwszej modyfikacji silnika Etap A w maju 1998 i funkcjonował w kolejnej modyfikacji M2 wprowadzonej we wrześniu 2000.

_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
H X G W X
 
naped/silnik/vis.txt · ostatnio zmienione: 07-02-2022 23:19 przez witek

Narzędzia strony