wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naped:silnik:wolne-obroty

Wolne obroty

Regulacja wolnych obrotów czyli zachowania silnika na biegu jałowym w Fiacie Barchetta rozwiązana została na kilka sposobów zależnie od wersji silnika.
Generalna zasada obejmująca wszystkie stosowane rozwiązania polega na dostarczaniu powietrza do dolotu mimo zwolnionego pedału gazu i zamkniętej przepustnicy. W wersjach M1 i Etap A przepustnica sterowana jest bezpośrednio linką pedału gazu więc przy zwolnionym pedale zawór motylkowy jest zamkniety i wystepuje konieczność dostarczenia powietrza do dolotu jakimś innym kanałem. W wersji M2 zawór przepustnicy sterowany jest niezależnym silnikiem krokowym a pedał gazu jest elektroniczny (drive by wire). Dzięki temu sterownik silnika może dowolnie uchylać zawór przepustnicy mimo zwolnionego pedału gazu.

M1

barchetta-club.pl - Regulacja wolnych obrotów M1Stosowany do maja 1998 - #37639

W pierwszej wersji powietrze potrzebne do pracy silnika na wolnych obrotach, dostarczane jest specjalnym kanałem w obudowie przepustnicy. Kanał omija zawór motylkowy a ilość przepływającego powietrza regulowana jest solenoidem zamontowanym na obudowie przepustnicy.
Solenoid podłączony jest do sterownika silnika. W zależności od przepływu prądu, jego trzpień porusza się zamykając lub otwierając zawór. Stopień otwarcia regulowany jest poprzez modulację PWM 1). Szerokość impulsu prądu przepływającego przez cewkę solenoidu przekłada się na ruch trzpienia wewnątrz niej.

Element oferuje wielu producentów:
- Hitachi - AESP207-15;
- Hella - 6NW 009 141-091;
- Lucas - FDB993;
- Siemens VDO - X10-739-002-006.

Etap A

barchetta-club.pl - Regulacja wolnych obrotów Etap AStosowany od maja 1998 - #37640 do września 2000 - #51196

W wersji przejściowej „Etap A” podobnie jak w M1 zastosowano kanał powietrzny w obudowie przepustnicy. Ilość powietrza regulowana jest jednak przy pomocy nowego rozwiązania z silnikiem krokowym, którego oś porusza trzpień w postaci śruby. Wkręcając się i wykręcając uchyla lub przymyka przepływ powietrza w kanale.
Silnik krokowy podłączony jest do sterownika silnika, który generuje odpowiednie sekwencje sygnałów krokowych poruszających jego oś.

M2

barchetta-club.pl - Regulacja wolnych obrotów M2Stosowany od września 2000 - #51197

W wersji M2 wprowadzono całkowicie elektroniczne sterowanie przepustnicą. Nie ma tu już linki gazu a pedał zamieniono na elektroniczny. Zaworem przepustnicy steruje silnik krokowy umieszczony na obudowie przepustnicy, całkowicie sterowany przez sterownik silnika. Potrzebne do pracy silnika powietrze, nie jest już dostarczane przy pomocy dodatkowego kanału, ponieważ zawór motylkowy może być uchylany mimo zwolnienia pedału gazu.

Numery części

numer części opis modyfikacje
60608904 Elektrozawór
46473851 Elektrozawór Modyfikacja Etap A (Data 15/05/1998, #0037640)
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

1)
Pulse Width Modulation

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
X Q F​ M O
 
naped/silnik/wolne-obroty.txt · ostatnio zmienione: 21-03-2021 19:39 przez witek

Narzędzia strony