wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


historia:andreas-zapatinas

Andreas Zapatinas

barchetta-club.pl - Andreas Zapatinas Andreas Zapatinas (1957- ) jest Greckim konstruktorem motoryzacyjnym pracującym również dla przemysłu. Zwany jest ojcem Fiata Barchetta.


Wczesne lata życia i edukacja

Zapatinas urodził się w Atenach. Studiował na Art Center College of Design w Pasadenie w Kaliforni. Uczelnię ukończył w 1986 roku.

Kariera

Pracował dla Fiata w Fiat Centro Stile (wewnętrznym biurze konstrukcyjno-wzorniczym) w latach 1988-1994, gdzie poznał Chrisa Bangle (konstruktora BMW). Zapatinas był głównym konstruktorem bryły zewnętrznej Fiata Barchetta. Brał również swój udział w konstrukcji Fiata Coupé oraz Alfa Romeo 145.

W 1994 ruszył śladami Chrisa Bangle i rozpoczął pracę dla BMW. W 1998 został Głównym Konstruktorem w Alfa Romeo Centro Stile pod Mediolanem. Jednym z jego projektów był unikalny (w swoim czasie) wygląd Alfa Romeo 147, zwłaszcza tył auta.

W 2002 roku Zapatinas dołączył do Subaru jako Szef działy Zaawansowanych Konstrukcji. Często przypisuje mu się autorstwo kontrowersyjnego rozwiązania „spread wings grille” jakie wprowadziło Subaru, początkowo w modelu R2 a następnie w B9 Tribeca oraz Impreza. Oficjalnie Subaru twierdzi, że koncepcja ta została zaproponowana przed zatrudnieniem Zapatinasa. Ostatecznie z powodu kontrowersji jakie wywoływał ten projekt, Subaru go zarzuciło. Zapatinas opuścił japońskiego producenta w lipcu 2006 roku jako główny projektant.

W roku 2009, Andreas Zapatinas, już jako Projektant Przemysłowy rozpoczął współpracę z KLEEMANN Lifts, projektując kabiny windowe oraz ich drzwi. „Patrzymy na windy nie jak na małe pudełka, które przenoszą Cię w górę i w dół, ale jako środek transportu dostarczający niepowtarzalnych wrażeń. Nie chodzi tylko o zaokrąglone kształty i wzornictwo. Ponad wszystkim, różnica jest w nowym odczuciu dostarczanym przez nasze kabiny przyszłości. Projektujemy windy jako zaawansowane urądzenia dostarczające wam dodatkowych doznań”. Tymi słowami Andreas Zapatinas, konstruktor windowych kabin i drzwi, podsumował nowe trendy, trendy przyszłosci.

_

Dane użyte w tej stronie pochodzą głównie z opracowań własnych Barchetta Club Polska.
Elementy graficzne to modyfikacje grafik dostępnych na Forum Lancia Net oraz Wikipedia Italia

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
A C​ C J M
 
historia/andreas-zapatinas.txt · ostatnio zmienione: 25-06-2020 20:35 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony