wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naprawy-nadwozia:demontaz-zderzaka-tylnego

Demontaż zderzaka tylnego

Tylny zderzak w Fiacie Barchetta zamontowany jest do nadwozia przy pomocy szeregu śrub, wkrętów oraz specjalnych wodzików przesuwnych umożliwiających jego regulację po zamontowaniu.
W zderzaku zamontowane są: światło przeciwmgłowe, światło cofania oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej co powoduje, że w grę wchodzi tutaj również okablowanie i złącza instalacji elektrycznej.

Zderzak najwygodniej wymontowywać na podnośniku. Polecamy dobrze umyć auto skupiając się na wypłukaniu błota i piachu z tylnych nadkoli i ich okolic. Brud na zderzaku może go porysować przy zdejmowaniu, kiedy będziemy go przytrzymywali rękoma.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - wykładzina bagażnika Demontaż zaczynamy od usunięcia pokrycia dna bagażnika wskazanego na rysunku 1. Należy je podnieść za uchwut znajdujący się w dolnej części i odpiąć rzepy w górnej cześci pokrycia.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - usczelka bagażnika W kolejnym kroku należy usunąć uszczelkę klapy bagażnika (A) aby móc wyjąć pokrycie jego wewnętrznej ścianki (B), rysunek 2. Pokrycie zamontowane jest dodatkowo na kilka spinek. Wyciagamy je przy pomocy łyżki plastikowej do demontarzu elementów wnętrza.
Po wyjęciu pokrycia zyskamy dostęp do śrub głównych utrzymujących zderzak tylny oraz śrub wodzików regulacyjnych.

_

Teraz możemy unieść auto aby wymontować lampy znajdujące się w zderzaku.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - lampa przeciwmgielna barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - lampa przeciwmgielna - szczegóły

_

Aby wymontować lampę przeciwmgielną należy odkręcić wkręt oznaczony na rysunku 3. Trzeba robić to bardzo uważnie ponieważ pod spodem, na osi wkrętu znajduje się sprężyna.
Zadaniem sprężyny (B) pokazanej na rysunku 4 jest ułatwienie wyjęcia lampy poprzez jej wypchnięcie. Na przeciwnej krawędzi lampy znajduje się zatrzask, który wciśnięty jest w metalowe okucie a następnie w zderzak (A). Wyciągamy lampę i rozpinamy wtyczkę wiązki elektrycznej (C).
W przypadku kiedy otoczenie wtyczki pokryte jest zaschniętym brudem, warto spryskać całość środkiem do dokręcania śrub. Zwilży on i spenetruje powierzchnie łączące wtyk z gniazdem i ułatwi rozłączenia. Po zwolnieniu zaczepu klipsa wtyczkę wysuwamy do tyłu lekko poruszając na boki.
W taki sam sposób należy wymontować lampę cofania po przeciwnej stronie auta.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - oświetlenie tablicy rejestracyjnej W tym kroku należy usunąć lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Należy odkręcić śruby oznaczone na rysunku 5 i wyjąć lampy z ich gniazd odłączając wiązki elektryczne. Postępujemy z nimi podobnie jak wyżej.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - śruby mocujące zewnętrzne Następnie możemy odkręcić śruby zewnętrzne znajdujące się w komorze tylnego koła, pokazane na rysunku 6. Mocują on nadkole do konstrukcji zderzaka.
Jeżeli śruby pokryte są warstwą brud i błota, warto je najpierw oczyścić szczotką.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - śruby mocujące wewnętrzne Teraz możemy przystąpić do odkręcenia głównych śrub mocujących zderzak do nadwozia, rysunek 7.
Zaczynamy od poluzowania śruby (A) wskazanej na rysunku.
Następnie odkręcamy główne śruby znajdujące się w bagażniku (B). Przed odkręceniem śrub w bagażniku, należy przygotować się na opadnięcie zderzaka. Nie powinno tak się zdarzyć, ponieważ trzyma się on na wodzikach. Jeżeli jednak jest w nim dużo piachu i innych zanieczyszczeń ich masa może spowodować lekkie opadnięcie odkręconego zderzaka.

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego - wodzik zderzaka

Luzując śrubę (A) należy zachować ostrożność ponieważ mocuje ona plastikowy wodzik (obrazek po prawej), na którym przesuwa się zderzak podczas regulacji. Jak w przypadku wtyczek lamp przeciwmgłowych polecamy spryskać go razem ze śrubą środkiem do odkręcania.
Operację należy powtórzyć po drugiej stronie auta.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie zderzaka tylnego Przed zdjęciem należy odkręcić jeszcze jeden wkręt.
Należy odkręcić wkręt dolnego mocowania nadkola do zderzaka pokazanego na rysunku 8. Znajduje się on dokładnie naprzeciw otworu (A) (patrz rysunek z punktami mocowania zderzaka tylnego poniżej).
Operację należy powtórzyć po drugiej stronie auta.
Następnie po uwolnieniu wszystkich przewodów wiązki elektrycznej, zdjąć zderzak zsuwając go z wodzików do tyłu w osi poziomej.
Strzałkami oznaczyliśmy miejsca, w których znajdują się wodziki zderzaka.

Punkty mocowania

barchetta-club.pl - Punkty mocowania zderzaka tylnego Na rysunku oznaczyliśmy wszystkie punkty, w których zderza zamocowany jest do nadwozia.
Wodzik regulacyjny, na którym przesuwa się zderzak, widoczny jest w górnej części rysunku na szczycie zderzaka.

_

W wersji M2 (po liftingu) mocowanie zderzaka wygląda podobnie.
Dodatkowo w tej wersji pojawia się belka poprzeczna.

Narzędzia

narzędzie rozmiar uwagi
podnośnik kolumnowy n/d
klucz nasadowy / płaski 13 mm do odkręcania głównych śrub mocujących
śrubokręt krzyżakowy PH2 do odkręcania lamp i wkrętów
łyżka do spinek n/d do usuwania spinek pokrycia bagażnika

Numery części

numer części opis modyfikacje
46724725 Wodzik
46724737 Ramka lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
K A L M K
 
naprawy-nadwozia/demontaz-zderzaka-tylnego.txt · ostatnio zmienione: 28-06-2020 17:08 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony