wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naped:uklad-paliwowy:wylacznik-bezwladnosciowy

Wyłącznik bezwładnościowy (odcinacz)

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów samochodu w przypadku zderzenia samochód został wyposażony w bezwładnościowy wyłącznik bezpieczeństwa umieszczony wewnątrz nadwozia, pod wanną podłogową po stronie kierowcy, zamocowany do wewnętrznego boku progu, w pod fotelem.
barchetta-club.pl - Wyłącznik bezwładnościowyWyłącznik bezwładnościowy przerywa zasilanie elektrycznej pompy paliwa w przypadkach, w których samochód jest poddawany gwałtownym opóźnieniom (przy zderzeniach).

Zapobiega się w ten sposób, w razie zderzenia przy uszkodzeniu kolektora paliwa lub przewodu zasilającego paliwem, wyciekom paliwa i możliwości zapalenia się samochodu.

Wyłącznik składa się z kulki stalowej umieszczonej w gnieździe stożkowym i utrzymywanej w nim dzięki sile przyciągania magnesu stałego. Kulka stalowa poddana działaniu opóźniania spowodowanego siłami bezwładności, pokonuje przyciąganie magnesu i stopniowo wysuwa się z gniazda stożkowego, poruszając się w górę zgodnie z nachyleniem kątowym stożka.

Nad kulką znajduje się mechanizm szybkiego zwalniania (zapadkowy) umieszczony w obwodzie elektrycznym normalnie zamkniętym (N.C.). Kiedy mechanizm ten zostanie uderzony kulką powoduje powstanie obwodu normalnie otwartego (N.O.). W ten sposób zostaje wyłączone zasilanie elektrycznej pompy paliwa.

Wyłącznik wyregulowany jest na maksymalną wartość opóźnienia powyżej 1,2 g (około 11,7 m/s2, co odpowiada zderzeniu z prędkością około 25 km/h).

Aby przywrócić połączenie do masy elektrycznej pompy paliwa, należy nacisnąć górny przycisk wyłącznika, zabezpieczony osłoną elastyczną.

W przypadku zderzeń nawet o małej energii, jeżeli poczuje się zapach paliwa lub zauważy wycieki z układu zasilania, nie należy włączać wyłącznika, ale najpierw znaleźć uszkodzenie i naprawić je, aby zapobiec niebezpieczeństwu zapalenia się paliwa.

Jeżeli nie zostaną zauważone wycieki, a samochód może kontynuować jazdę, należy nacisnąć przycisk, aby przywrócić połączenie elektrycznej pompy paliwa.

Numery części

numer części opis modyfikacje
7790537 Wyłącznik
7780260 Wyłącznik Wersja wcześniejsza. Ekwiwalent nie montowany w Fiacie Barchetta
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
S A J D O
 
naped/uklad-paliwowy/wylacznik-bezwladnosciowy.txt · ostatnio zmienione: 21-03-2021 20:14 przez witek

Narzędzia strony