wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naprawy-mechaniczne:demontaz-maglownicy

Demontaż maglownicy

Maglownica (przekładnia kierownicza) w Fiacie Barchetta współpracuje z układem wspomagania kierowania. Nie jest wyposażona w żadne elementy elektroniczne (czujniki, itp.). Zamontowana jest bezpośrednio na sankach układu zawieszenia między silnikiem a grodzią główną kabiny.
Ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne dość małego auta, sama maglownica posiada kilka dodatkowych elementów nie związanych bezpośrednio z układem kierowniczym. W jej centralnej części zamontowany jest wspornik drążka reakcyjnego układu zmiany biegów oraz wsprnik wiążki elektrycznej sondy Lambda.

Niniejszy opis wykonaliśmy na podstawie wersji M1 i Etap A. W wersji M2 nieco inaczej wyglądają szczegóły układu wydechowego oraz układu dolotowego. Generalne wskazówki są jednak wystarczające do poprawnego przeprowadzenia demontażu.

Operację wymontowania maglownicy zaczynamy od poluzowania nakrętek kół przednich i uniesienia auta na podnośniku.

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - przewód wspomagania Na górnej części maglownicy dostępnej od dołu auta znajdują się dwa miejsca podłączenia rur układu wspomagania. Należy odkręcić rurę oznaczoną na rysunku 1 w celu spuszczenia płynu hydraulicznego. Płyn można zebrać do czystego naczynia w celu ponownego użycia. Polecamy jednak jego wymianę ponieważ i tak konieczne będzie uzupełnienie poziomu po ponownym zamontowaniu maglownicy.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - śruby przegubówbarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - przeguby

W kolejnym kroku należy zdjąć oba koła przednie i odkręcić śruby przegubów końcówek drążków kierowniczych po lewei i prawej stronie auta (rysunek 2).
Po ich odkręceniu należy wycisnąć sworznie końcówek drażków kierowniczych jak na rysunku 3. W tym celu używamy narzędzia uniwersalnego (widoczne na rysunku 3) lub dydykowanego narzędzia Fiat o numerze (1847035000).

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - opaska zaciskowabarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - złacze sondy lambda

Po uwolnieniu drążków kierowniczych należy rozpiąć opaskę zaciskową mocującą oba (zasilający i powrotny) przewody układu wspomagania. Opaska widoczna na rysunku 4 dostępna jest od spodu auta w okolicach łączenia katalizatora układu wydechowego.
Następnie należy zsunąć konektor wiązki sondy Lambda ze wspornika i rozłączyć połączenie wskazane na rysunku 5.

Konektory sondy Lambda mogą różnić się w zależności od wersji auta i wyglądać inaczej niż na rysunku.
Przed rozłaczaniem warto oczyścić złącza, poniewaz w tej czesci auta moga być pokryte brudem.

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - śruby wydechubarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - śruby wydechu
barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - kołnierz mocujący Kolejnym krokiem jest usunięcie pierwszej rury układu wydechowego (tak zwanej dwururki).
W tym celu należy rozpocząć od odkręcenia dwóch nakrętek wskazanych na rysunku 6 łączących rurę z katalizatorem. Pomiedzy elementami znajduje się metalowa usczelka. Drugi koniec pierwszej rury układu wydechowego przykręcony jest do kolektora wydechowego. Należy odkręcić dwie śruby i dwie nakrętki (mocujące do szpilek) wskazane na rysunku 7. Tutaj też znajdziemy metalową uszczelke pomiedzy rurą a kolektorem.
Aby uwolnić pierwszą rurę układu wydechowego nalezy jeszcze usunąć kołnierz (aluminiowy element) łączący obudowę skrzyni biegów z miską olejową silnika. Na rysunku 8 zaznaczono cztery śruby, które należy odkręcić aby wyjąć kołnierz a w konsekwencji rurę układu wydechowego. Odkładając rurę należy uważać aby nie uszkodzić wystającej sondy Lambda ani jej przewodów.
W tej chwili możemy opuścić auto i przejść do kolejnego etapu.

_

Jak sygnalizowaliśmy wyżej, na obudowie maglownicy zamontowany jest drążek reakcyjny zmiany biegów. Aby jej wyjecie było możliwe, należy odłaczyć drażek.

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - rura układu dolotubarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - nakrętka drążka reakcyjnego zmiany biegów

W tym celu po opuszczeniu auta, wyciągamy rurę doloru luzując opaski zaciśkowe wskazane na rysunku 9. Nakrętka drażka reakcyjnego wskazana na rysunku 10 powinna teraz być dostępna. Należy ją odkręcić i uwolnić drążek. Będzie go teraz można wyjąć w kolejnych krokach (15).

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - płyn układu wspomagania W tej chwili należy usunąć ze zbiorniczka oleju hydraulicznego wspomagania, jego pozostałości. Najwygodniej wykonamy to przy pomocy dużej strzykawki warsztatowej jak na rysunku 11.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - mocowanie rury wspomagania Następnie należy odkręcić śrubę mocujacą złącze rury wspomagania znajdującą się na maglownicy. Trzeba pamiętać, że resztki oleju pozostałe w przewodach mogą się teraz wylać. Warto przygotować się na taką ewentualność.

_

Maglownica związana jest jeszcze z kolumną kierowniczą w kabinie. Teraz należy rozłączyć kolumnę kierowniczą. W okolicy pedałów na miejscu kierowcy wykonujemy następujące czynności.

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - śruba kolumny kierowniczejbarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - płyta wygłuszająca

Należy odkręcić śrubę wskazaną na rysunku 13 i zdjąć obejmę kolumny kierowniczej z trzpienia maglownicy.
Następnie należy wymontować plastikową płytę, która zamontowana jest na zatrzaskach okalającą otwór w grodzi nadwozia gdzie trzpień maglownicy przechodzi do kabiny. Element łatwo uszkodzić dlatego polecamy ostrożność, nieużywanie siły i dokładne przyjrzenie się temu elementowi przed jego demontażem.

Teraz możemy ponownie unieść auto na podnośniku i przejść do kolejnych kroków.

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - drążek reakcyjnybarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - śruby maglownicy

Należy odkręcić wskazaną na rysunku 15 nakrętkę drążka reakcyjnego i wyjąć uwolniony teraz element. Następnie przez otwory w sankach wskazane na rysunku 16, należy odkręcić główne śruby mocujące maglownicę.
Aby wygodnie wyjąć maglownicę trzeba wykonać jeszcze kilka czynności.

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - opaska rur wspomagania Aby móc sprawnie manewrować odłączonymi przewodami wspomagania należy odkręcić obejmę mocującą je do lewej podłużnicy. W tym celu należy odkręcić śrubę wskazaną na rysunku 17 i zdjąć obejmę. Wewnątrz znajduje się gumowa wkładka amortyzująca, należy ją ostrożnie usunąć.

Guma znajdująca się pod obejmą może być sparciała. Warto zmoczyć ją środkiem penetrującym przed próbą zdjęcia.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - poduszka skrzyni biegów Teraz należy podeprzeć układ napędowy podnośnikiem hydraulicznym. Następnie odkręcić śruby poduszki skrzyni biegów wskazane na rysunku 18 i opuścić cały zespół napędowy tak aby możliwe było wyjecie maglownicy.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - sworzeń kulowy Na maglownicy znajduje się jeszcze przegub kulowy, na którym umieszczony jest drążek zmiany biegów. Należy go teraz rozpiąć jak na rysunku 19. To ostatni element połączony z maglownicą.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy - wyjęcie z autabarchetta-club.pl - Wymontowanie maglownicy

Następnie maglownicę należy przesunąć w kierunku wnęki prawego koła jak na rysunku 20 i usunąć z auta, rysunek 21.

Montażu maglownicy należy dokonać w odwrotnej kolejności.
Momenty dokręcenia śrub przy montażu dostępne są w tabeli.

Narzędzia

narzędzie rozmiar uwagi
podnośnik kolumnowy n/d
wypychacz sworzni n/d 1847035000 - numer OEM Fiat
podpora regulowana n/d do podparcia skrzyni biegów
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
K O J A R
 
naprawy-mechaniczne/demontaz-maglownicy.txt · ostatnio zmienione: 28-06-2020 16:38 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony