Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.
Alternator w Fiacie Barchetta zamontowany jest w tylnej części silnika nad rozrusznikiem po prawej stronie. Napędzany jest przy pomocy paska wieloklinowego (osprzętu) wraz z pompą wspomagania układu kierowniczego oraz, w zależności od wersji, kompresorem klimatyzacji.
W celu wymontowania alternatora należy unieść auto na podnośniku kolumnowym i zdemontować prawe, przednie koło. Możliwe jest wykonanie operacji na kanale warsztatowym. W takim przypadku auto należy ustawić na podporach w przedniej części.
Pierwszą czynnością do wykonania jest usunięcie prawego nadkola zakrywającego między innymi elementy osprzętu silnika z paskiem wieloklinowym. W tym celu należy wykręcić śruby mocujące wskazane na rysunkach 1 i 2.
Podczas montażu śruby A (wskazanej na rysunku 1) w wersji auta wyposażonej w system ABS należy zachować szczególną ostrożność ponieważ śruba mocuje także przewód czujnika ABS.
Po zdjęciu nadkola uzyskamy dostęp na elementów napędzanych paskiem wieloklinowym. Należy poluzować napinacz paska obracając jego łożysko mimośrodowe w kierunku wskazanym strzałką na rysunku 3.
Kiedy pasek jest luźny należy go zdjąć z koła napinacza i usunąć z auta.
Kolejnym krokiem jest usunięcie pierwszej rury układu wydechowego (tak zwanej dwururki).
W tym celu należy rozpocząć od odkręcenia dwóch nakrętek wskazanych na rysunku 4. Następnie należy rozłączyć złacze sondy lambda (5) znajdujące się na jej przewodzie. W niektórych wersjach auta, przewód sondy przymocowany jest dodatkową obejmą do blachy izolatora termicznego znajdującego się nad układem wydechowym. W takim przypadku należy uwolnić część przewodu sondy.
Kolejnym krokiem jest odkręcenie ośmiu śrub wskazanych na rysunku numer 6.
Po odkręceniu pierwsych czterech nakrętek, neleży wyjąć kołnierz (aluminiowy element) łączący obudowę skrzyni biegów z miską olejową silnika. Kolejne cztery śruby mocują pierwszą rurę układu wydechowego do kolektora wydechowego. Teraz można wyjąć pierwszy odcinek rury wydechowej.
Następnie należy odłączyć konektory elektryczne (B+ i D+) alternatora wskazane na rysunku numer 7.
Zaciski alternatora zabezpieczone są plastikową osłoną. Aby uzyskać do nich dostęp należy zdjąć osłonę po odblokowaniu jej bocznych zaczepów.
Aby możliwe było usunięcie alternatora, należy uprzednio wymontować rozrusznik. W tym celu należy:
- po zwolnieniu bocznych blokad, podnieść osłonę zabezpieczającą i rozłączyć konektor elektryczny (+50);
- odkręcić nakrętkę mocującą i odłączyć dodatni przewód (+30);
- odkręcić śruby mocujące rozrusznik do skrzyni biegów (obudowa sprzęgła) oraz śruby wskazane na rysunku 8;
Teraz można wyjąć rozrusznik.
W kroku pokazanym na rysunku 9 należy najpierw poluzować obie śruby mocujące alternator do obejmy wspornika aluminiowego (A).
Poluzować nakrętkę (B) mocującą obejmę wspornika przewodu hamulcowego. Pozwoli to wyjąć dolną śrubę mocującą (A) alternator.
Aby możliwe było wyjęcie alternatora z komory silnika, należy opuścić cały zespół napedowy.
Należy odłączyć złącze elektryczne czujnika biegu wstecznego (wyłącznik świateł cofania) wskazane na rysunku 10.
Pod skrzynią biegów należy teraz umieścić podnośnik kolumnowy i podeprzeć zespół napędowy w miejscu wskazanym na rysunku 11.
Następnie należy odkręcić i wyjąć śrubę mocującą tylni wspornik zespołu napędowego (łapa dolnej poduszki).
Teraz przy pomocy podnośnika należy delikatnie opuścić cały silnik ze skrzynią biegów o ok 8÷10 cm. Wyjąć poluzowane śruby mocujące alternator (A na rysunku 9) i wyjąć alternator.
Montażu alternatora należy dokonać w odwrotnej kolejności.
narzędzie | rozmiar | uwagi |
---|---|---|
podnośnik kolumnowy | n/d | |
klucz nasadowy | 13 mm | do luzowania napinacza paska wieloklinowego |
Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska
Dyskusja
Jak odkręcić górną śrubę? Mam wyjęty zbiorniczek płyny chłodzącego a i tak nie jestem w stanie tam klucza włożyć. Jakaś podpowiedź?
Czy możesz doprecyzować, o która górną śrubę chodzi?
Wydaje się również, że pytania techniczne skuteczniej zadasz na forum: https://barchetta-club.pl.
Alternator jest przykręcony na 2 śruby, rysunek 9 → śruby B.
Chodzi o śrubę, która jest wyżej. Próbowałem różnymi kluczami i nawet jeśli uda mi się zapiąć klucz, nie mam go jak obrócić.
Zwykle robimy to kluczem oczkowym-zagiętym i nie ma większego problemu z podejściem.
Czy poluzowałeś już cały zespół napędowy, odkręcając poduszkę skrzyni?
Będziesz wtedy w stanie odepchnąć silnik i zyskać więcej miejsca.
Udało mi się odkręcić kluczem oczkowym zagietym opisanym jako klucz do alternatorów.
Mam za to kolejne pytanie, jak wyjęliście alternator z komory? U mnie blokuje się między sankami A półosią. Mam wrażenie że opuszczanie I podnoszenie silnika nic tu nie zmienia.
Którędy wyjęliście ten alternator? Przez otwór, który powstał po wyjęciu wydechu?
Ponieważ kolega wydaje się nie rozumieć sugestii związanej z przeniesienem tej dyskusji na forum, to ostatnia nasza odpowiedź tutaj.
Po wyjęciu rozrusznika (krok 8) i poluzowaniu poduszki skrzyni biegów (krok 11), mamy możliwość opuszczenia lekko całego silnika. Alternator wyjmujemy wtedy cofając go w kierunku skrzyni biegów a opuszczenie silnik pozwala na uzyskanie miejsca blokowanego normalnie przez półoś.
mi normalnie wyszedł alternator przez otwór który powstał po zdemontowaniu rury wydechowej
wyciągałem niedawno alternator z barki powodem było zalanie płynem wspomagania i spalenie uzwojenia. Odkręciłem tylko rurę wydechową i alternator wyciągłem bez demontażu rozrusznika iopuszczania silnika nie wiem może miałem szczęście.Jedyni w wyciągnięci przeszkadzała mi spinka plastikowa na przewody.