wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naprawy-elektryczne:wymiana-alternatora

Wymiana alternatora

Alternator w Fiacie Barchetta zamontowany jest w tylnej części silnika nad rozrusznikiem po prawej stronie. Napędzany jest przy pomocy paska wieloklinowego (osprzętu) wraz z pompą wspomagania układu kierowniczego oraz, w zależności od wersji, kompresorem klimatyzacji.

W celu wymontowania alternatora należy unieść auto na podnośniku kolumnowym i zdemontować prawe, przednie koło. Możliwe jest wykonanie operacji na kanale warsztatowym. W takim przypadku auto należy ustawić na podporach w przedniej części.

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - śruby nadkola 1 barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - śruby nadkola 2

Pierwszą czynnością do wykonania jest usunięcie prawego nadkola zakrywającego między innymi elementy osprzętu silnika z paskiem wieloklinowym. W tym celu należy wykręcić śruby mocujące wskazane na rysunkach 1 i 2.

Podczas montażu śruby A (wskazanej na rysunku 1) w wersji auta wyposażonej w system ABS należy zachować szczególną ostrożność ponieważ śruba mocuje także przewód czujnika ABS.

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - luzowanie napinacza Po zdjęciu nadkola uzyskamy dostęp na elementów napędzanych paskiem wieloklinowym. Należy poluzować napinacz paska obracając jego łożysko mimośrodowe w kierunku wskazanym strzałką na rysunku 3.
Kiedy pasek jest luźny należy go zdjąć z koła napinacza i usunąć z auta.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - demontaż pierwszej rury wydechu barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - rozłączenie sondy lambda
barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - śruby pierwszej rury wydechu Kolejnym krokiem jest usunięcie pierwszej rury układu wydechowego (tak zwanej dwururki).
W tym celu należy rozpocząć od odkręcenia dwóch nakrętek wskazanych na rysunku 4. Następnie należy rozłączyć złacze sondy lambda (5) znajdujące się na jej przewodzie. W niektórych wersjach auta, przewód sondy przymocowany jest dodatkową obejmą do blachy izolatora termicznego znajdującego się nad układem wydechowym. W takim przypadku należy uwolnić część przewodu sondy.
Kolejnym krokiem jest odkręcenie ośmiu śrub wskazanych na rysunku numer 6.
Po odkręceniu pierwsych czterech nakrętek, neleży wyjąć kołnierz (aluminiowy element) łączący obudowę skrzyni biegów z miską olejową silnika. Kolejne cztery śruby mocują pierwszą rurę układu wydechowego do kolektora wydechowego. Teraz można wyjąć pierwszy odcinek rury wydechowej.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - konektory alternatora Następnie należy odłączyć konektory elektryczne (B+ i D+) alternatora wskazane na rysunku numer 7.

Zaciski alternatora zabezpieczone są plastikową osłoną. Aby uzyskać do nich dostęp należy zdjąć osłonę po odblokowaniu jej bocznych zaczepów.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - demontaż rozrusznika Aby możliwe było usunięcie alternatora, należy uprzednio wymontować rozrusznik. W tym celu należy:
- po zwolnieniu bocznych blokad, podnieść osłonę zabezpieczającą i rozłączyć konektor elektryczny (+50);
- odkręcić nakrętkę mocującą i odłączyć dodatni przewód (+30);
- odkręcić śruby mocujące rozrusznik do skrzyni biegów (obudowa sprzęgła) oraz śruby wskazane na rysunku 8;
Teraz można wyjąć rozrusznik.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - śruby mocujące alternator W kroku pokazanym na rysunku 9 należy najpierw poluzować obie śruby mocujące alternator do obejmy wspornika aluminiowego (A).
Poluzować nakrętkę (B) mocującą obejmę wspornika przewodu hamulcowego. Pozwoli to wyjąć dolną śrubę mocującą (A) alternator.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - śruby nadkola Aby możliwe było wyjęcie alternatora z komory silnika, należy opuścić cały zespół napedowy.
Należy odłączyć złącze elektryczne czujnika biegu wstecznego (wyłącznik świateł cofania) wskazane na rysunku 10.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie alternatora - opuszczanie zespołu napędowego Pod skrzynią biegów należy teraz umieścić podnośnik kolumnowy i podeprzeć zespół napędowy w miejscu wskazanym na rysunku 11.
Następnie należy odkręcić i wyjąć śrubę mocującą tylni wspornik zespołu napędowego (łapa dolnej poduszki).
Teraz przy pomocy podnośnika należy delikatnie opuścić cały silnik ze skrzynią biegów o ok 8÷10 cm. Wyjąć poluzowane śruby mocujące alternator (A na rysunku 9) i wyjąć alternator.

Montażu alternatora należy dokonać w odwrotnej kolejności.

Narzędzia

narzędzie rozmiar uwagi
podnośnik kolumnowy n/d
klucz nasadowy 13 mm do luzowania napinacza paska wieloklinowego
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

, 29-10-2019 21:25

Jak odkręcić górną śrubę? Mam wyjęty zbiorniczek płyny chłodzącego a i tak nie jestem w stanie tam klucza włożyć. Jakaś podpowiedź?

, 30-10-2019 09:24

Czy możesz doprecyzować, o która górną śrubę chodzi?
Wydaje się również, że pytania techniczne skuteczniej zadasz na forum: https://barchetta-club.pl.

, 30-10-2019 09:37

Alternator jest przykręcony na 2 śruby, rysunek 9 → śruby B.

Chodzi o śrubę, która jest wyżej. Próbowałem różnymi kluczami i nawet jeśli uda mi się zapiąć klucz, nie mam go jak obrócić.

, 30-10-2019 09:44

Zwykle robimy to kluczem oczkowym-zagiętym i nie ma większego problemu z podejściem.
Czy poluzowałeś już cały zespół napędowy, odkręcając poduszkę skrzyni?
Będziesz wtedy w stanie odepchnąć silnik i zyskać więcej miejsca.

, 03-11-2019 21:41

Udało mi się odkręcić kluczem oczkowym zagietym opisanym jako klucz do alternatorów.

Mam za to kolejne pytanie, jak wyjęliście alternator z komory? U mnie blokuje się między sankami A półosią. Mam wrażenie że opuszczanie I podnoszenie silnika nic tu nie zmienia.

Którędy wyjęliście ten alternator? Przez otwór, który powstał po wyjęciu wydechu?

, 04-11-2019 07:44

Ponieważ kolega wydaje się nie rozumieć sugestii związanej z przeniesienem tej dyskusji na forum, to ostatnia nasza odpowiedź tutaj.

Po wyjęciu rozrusznika (krok 8) i poluzowaniu poduszki skrzyni biegów (krok 11), mamy możliwość opuszczenia lekko całego silnika. Alternator wyjmujemy wtedy cofając go w kierunku skrzyni biegów a opuszczenie silnik pozwala na uzyskanie miejsca blokowanego normalnie przez półoś.

, 16-11-2019 21:08

mi normalnie wyszedł alternator przez otwór który powstał po zdemontowaniu rury wydechowej

, 16-11-2019 21:05

wyciągałem niedawno alternator z barki powodem było zalanie płynem wspomagania i spalenie uzwojenia. Odkręciłem tylko rurę wydechową i alternator wyciągłem bez demontażu rozrusznika iopuszczania silnika nie wiem może miałem szczęście.Jedyni w wyciągnięci przeszkadzała mi spinka plastikowa na przewody.

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
Z Q K V O
 
naprawy-elektryczne/wymiana-alternatora.txt · ostatnio zmienione: 28-06-2020 17:13 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony