wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


uklady-elektryczne:swiatla-przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne

Na wstępie chcieliśmy serdecznie podziękować za pomoc w opracowaniu opisu naszym klubowiczom: Mateuszowi Piwko, Robertowi Giżyckiemu, Adamowi Jachule.

Fiat Barchetta nie był standardowo wyposażany w światła przeciwmgielne z przodu (tyle wymagane było w tamtych czasach przez przepisy). Mamy więc do czynienia z wyposażeniem opcjonalnym.
W 2002 roku dopłata wynosiła 150€. W niektórych wersjach specjalnych przednie światła przeciwmgielne były montowane w standardzie:

Jeżeli nie były montowane, przednie lampy przeciwmgielne zastępowano zaślepkami w kolorze nadwozia dzięki czemu w produkcji utrzymywano jeden wzór zderzaka.

Konstrukcja lamp nie zmieniała się aż do 2003 roku kiedy to przeprowadzono lifting nadwozia w wersji MY2003. Zmieniono wtedy lampy przednie tylną pozostawiając bez zmian.

Instalacja elektryczna zmieniona została przy okazji wprowadzenia nowego układu wtrysku w wersji M2 w roku 2000. Wtedy zastosowano nową skrzynkę bezpieczników głównych montowaną bezpośrednio na akumulatorze. Zauważalna zmiana polegała na wprowadzeniu innego sposobu działania świateł przeciwmgielnych przy włączonych światłach postojowych a innego przy światłach mijania.

Sterowanie

Światła przeciwmgielne włoszki sterowane są przy pomocy dwóch włączników dla przednich lamp i lampy tylnej, przełącznika świateł postojowych i mijania pod kierownicą oraz stacyjki.
Elementami wykonawczymi są dwa przekaźniki. Pierwszy włącza lampy przednie a drugi zasilanie dla obwodu lampy tylnej. Lampa tylna może być włączana niezależnie od lamp przednich tylko przy włączonych światłach mijania.

Włącznik(i)

Włączniki świateł przeciwmgielnych umieszczone są po lewej stronie tunelu centralnego nad gałką zmiany biegów. Jeżeli w naszym aucie mamy przednie światła przeciwmgielne (montowane jako opcja wyposażenia) to włączniki są dwa.
Jeżeli mamy tylko tylne światło (miejsca na lampy przednie zastąpione są zaślepkami w zderzaku) jeden włącznik jest zaślepiony. Włączniki są podświetlane tak jak pozostałe elementy kokpitu. Mają też kontrolki sygnalizujące włączenie świateł.

Lewy włącznik uruchamia przednie światła przeciwmgielne a prawy tylne. Takich samych piktogramów użyliśmy do oznaczenia schematów elektrycznych.

W wersji M1 oba włączniki są bistabilne. Czyli po naciśnięciu pozostają w pozycji wciśnięte (włączone) do momentu ponownego naciśnięcia kiedy to wracają do pozycji wyjściowej (wyłączone).

barchetta-club.pl - Włącznik świateł przeciwmgielnych

W Etap A i M2 zmodyfikowano konstrukcję przycisku tylnej lampy przeciwmgielnej i zmieniono go na wersję mono-stabilną. Po naciśnięciu wraca on do pozycji pierwotnej. Wynika to ze zmian jakie wprowadzono w instalacji elektrycznej. Przekaźnik (126) wyposażony został w elektroniczny moduł sterujący (szczegóły poniżej).

Dla aut wyposażonych tylko w tylną lampę przeciwmgielną, włącznik przednich świateł jest zastąpiony plastikową zaślepką. Instalacja elektryczna nie została jadnak zmieniona więc w module włącznika jest zwora elektryczna.

barchetta-club.pl - Włącznik świateł przeciwmgielnych z zaślepką

Włączniki świateł przeciwmgielnych wyposażone są w podświetlane kontrolki. Zielona dla świateł przednich i pomarańczowa dla lampy tylnej.

barchetta-club.pl - Włącznik świateł przeciwmgielnych - włączone

barchetta-club.pl - Włącznik świateł w pozycji wyłączone

W pozycji światła postojowe i światła mijania wyłączone, nie ma możliwości włączenia świateł przeciwmgielnych. Co prawda włoszka nie ma funkcji ostrzegania o pozostawionych włączonych światłach, ale wyjęcia kluczyka (33) załatwia sprawę.

Włączniki świateł przeciwmgielnych są nieaktywne.

barchetta-club.pl - Włącznik świateł w pozycji postojowe

Po włączeniu świateł postojowych przełącznikiem pod kierownicą (101) możliwe staje się włączenie świateł przeciwmgielnych ale tylko w sekwencji: przednie, tylne.

Zostają uaktywniony pierwszy (lewy) włącznik a po jego użyciu, uaktywniany jest drugi (prawy).

barchetta-club.pl - Włącznik świateł w pozycji mijania

Kiedy włączymy światła mijania aktywowane są oba włączniki świateł przeciwmgielnych jednocześnie.
Możemy teraz włączyć przednie i tylne światła przeciwmgielne niezależnie.

Lampy przednie

Przednie lampy przeciwmgielne osadzone są w dolnej części zderzaka i przykręcone na trzy śruby co widać na rysunku 2 poniżej. Dostęp do nich mamy od spodu auta.
Żarówka osadzona jest w odkręcanej oprawce z gniazdem dwu-pinowym gdzie podłączona jest wtyczka instalacji elektrycznej auta (rysunek 1).
Wtyczka ma zatrzask dostępny z zewnątrz. Należy go zwolnić przed podjęciem próby odłączenia.

Żarówki przednich lamp przeciwmgielnych to halogenowe H1 12V 55W (P14.5S).

barchetta-club.pl - Przednia lampa przeciwmgielna - złącze elektryczne i regulacjabarchetta-club.pl - Przednia lampa przeciwmgielna - montaż w zderzaku

Regulacja

Lampy świateł przeciwmgielnych emitują nieograniczony snop światła, dlatego podlegają regulacji. Tutaj polega ona na zmianie konta zwierciadła reflektora wewnątrz lampy. Do regulacji służy plastikowa śruba A oznaczona na rysunku 1.
Obrót zgodny z ruchem wskazówek zegara podnosi snop światła a odwrotny obniża.

Śruba regulacji jest wykonana z plastiku. Lampa zamontowana jest w miejscu, w którym pokrywa się brudem, który może powodować jej zatarcie. Dlatego aby jej nie urwać przy regulacji warto spryskać ją detergentem lub płynem do szyb.

Wymiana żarówki

Żarówki (H1 12V 55W) osadzone są w plastikowych oprawkach. Oprawki umieszczone są w lampie na trzech zatrzaskach umieszczonych na obrysie. Aby wyjąć oprawkę (rysunek 2) należy obrócić całość przeciwnie do ruchu wskazówek zegara o ok 30° trzymając za obudowę złącza.
Sama żarówka wciśnięta jest w złącze oprawki. Należy chwycić żarówkę za metalową część obudowy i wyciągnąć w jej osi do góry. Nową żarówkę należy wcisnąć w oprawkę zwracając uwagę na wycięcie ustalające jej pozycję.

Żarówka halogenowa jest czuła na tłuste zabrudzenia jej szklanego klosza. Należy unikać dotykania go podczas wymiany.

Oprawka żarówki wyposażona jest w uszczelkę (o-ring). Przy wymianie warto oczyścić całość a uszczelke nasmarować wazeliną techniczną lub innym środkiem. Nie należy stosować środków ropopochodnych.

Lampy przednie MY2003

W wersji po liftingu przednie lampy przeciwmgielne podobnie jak poprzednio osadzone są w dolnej części zderzaka. W tej wersji są to lampy soczewkowe zamontowane pod osłoną przykręconą na dwie śruby oznaczone na rysunku 1.
Dostęp do nich mamy od spodu auta.
Żarówka osadzona jest w odkręcanej oprawce z gniazdem dwu-pinowym gdzie podłączona jest wtyczka instalacji elektrycznej auta (rysunek 1).

Żarówki przednich lamp przeciwmgielnych to halogenowe H3 12V 55W.

barchetta-club.pl - Przednia lampa przeciwmgielna MY2003 - złącze elektryczne i regulacjabarchetta-club.pl - Przednia lampa przeciwmgielna MY2003 - montaż w zderzaku

Regulacja

Lampy świateł przeciwmgielnych emitują nieograniczony snop światła, dlatego podlegają regulacji. Tutaj polega ona na zmianie konta całej lampy względem jej sztywnego mocowania w zderzaku. Do regulacji służy plastikowa śruba A oznaczona na rysunku 1.
Obrót zgodny z ruchem wskazówek zegara podnosi snop światła a odwrotny obniża.

Wymiana żarówki

Żarówki (H3 12V 55W) osadzone są w plastikowych oprawkach i podłączone przewodem w środku lampy (żarówka H3 jeden biegun ma wyprowadzony zintegrowanym przewodem). Oprawki są zakręcane na obudowie lampy. Aby wyjąć oprawkę (rysunek 2) należy obrócić całość przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i pociągnąć do siebie.
Aby wyciągnąć żarówkę należy odbezpieczyć trzymającą ją sprężynkę a następnie odłączyć przewód zasilania.
Nową żarówkę należy zamontować w odwrotnej kolejności zwracając uwagę na wycięcie ustalające jej pozycję.

Żarówka halogenowa jest czuła na tłuste zabrudzenia jej szklanego klosza. Należy unikać dotykania go podczas wymiany.

Lampa tylna

Tylna lampa przeciwmgielna umieszczona jest z prawej strony auta w zderzaku. Jej konstrukcja nie zmieniała i jest taka sama we wszystkich wersjach auta w całym okresie produkcji.
Lampa nie podlega regulacji a dostęp do niej mamy z zewnątrz auta.

Żarówki lampy tylnej to 12V 21W (P21W, BA15S).

barchetta-club.pl - Tylna lampa przeciwmgielna - śruba montażowabarchetta-club.pl - Tylna lampa przeciwmgielna - wymiana żarówki

Wymiana żarówki

Aby wymienić żarówkę (12V 21W) należy wymontować lampę ze zderzaka. Lampa zamontowana jest w taki sposób, że po jednej stronie ma śrubę a po drugiej zaczep jak na rysunku 2.
W celu jej wyjęcia należy śrubokrętem krzyżakowym odkręcić śrubę wskazaną na rysunku 1 i delikatnie wyjąć lampę podważając po stronie śruby. Pod śrubą jest sprężynka, która powinna pomóc wypychając odkręconą lampę. Jednak brud jaki zbiera się wokół lampy może to uniemożliwić.

Pod śrubą znajduje się sprężynka a na zatrzasku po drugiej stronie blaszka okuwająca plastik. Należy uważać aby ich nie zgubić podczas wyjmowania lampy.

Żarówka zamocowana jest plastikowej oprawce wkręconej w lampę oznaczonej jako A na rysunku 2. Na obwodzie znajdują się dwa plastikowe motylki ułatwiające jej obracanie. W celu wyjęcia oprawki należy obrócić ją przeciwnie do kierunku wskazówek zegara i wyciągnąć.
Następnie żarówkę wyjmujemy lekko ją wciskając w kierunku oprawki i obracając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Po zamontowaniu nowej żarówki należy najpierw włożyć blaszkę okuwającą zaczep w otwór w zderzaku. Następnie wsuwamy tam zaczep pampy i przykręcamy śrubę pamiętając o sprężynce.

Instalacja M1

Elementy wchodzące w skład układu świateł przeciwmgielnych rozmieszczone są w zderzakach: przednim i tylnym, pod maską, w desce rozdzielczej oraz kabinie. Na rysunku i schemacie widać również elementy uniwersalne wchodzące w skład wielu różnych układów jak akumulator, skrzynka bezpiecznikowa, przełącznik pod kierownicą, itp.

Elementy układu

24 - skrzynka bezpiecznikowa "maxi"
31 - skrzynka bezpiecznikowa - moduł połączeń
33 - przełacznik zapłonu - stacyjka
39 - masa akumulatora
40 - akumulator
55 - masa deski rozdzielczej lewa
56 - masa deski rozdzielczej prawa
71 - lewa lampa przeciwmgielna
72 - prawa lampa przeciwmgielna
73 - wyłączniki świateł przeciwmgielnych

74 - bezpiecznik - 20A (kabina po prawej)
101 - przełącznik pod kierownicą
104 - złącze (wiązka tylna do wiązka zderzaka tylnego)
106 - przekaźnik przednich świateł przeciwmgielnych
120 - masa główna lewa
121 - masa główna prawa
126 - przekaźnik przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych
141 - masa główna tylna
143 - tylna lampa przeciwmgielna

Rozmieszczenie

Rozmieszczenie poszczególnych elementów w aucie.

barchetta-club.pl - Rozmieszczenie elementów układu świateł przeciwmgielnych

Schemat elektryczny

W dokumentacji włoszki schemat elektryczny instalacji świateł przeciwmgielnych występuje tylko z instalacją światła cofania. Przedstawia on wiele opcji co bardzo utrudnia czytanie i śledzenie połączeń. Dlatego przygotowaliśmy schematy zawierające tylko elementy związane ze światłami przeciwmgielnymi.
Wersje auta, które nie mają przednich lamp, zawierają taką samą instalacje elektryczną ponieważ możliwe było dokupienie zestawu lamp i przekaźników jako element akcesoryjny.

barchetta-club.pl - Schemat elektryczny układu świateł przeciwmgielnych

Jak widać powyżej na schemacie, światła przeciwmgielne zasilane są osobno dla przednich i tylnych lamp.
Lampy przednie (71 i 72) mają swój wydzielony bezpiecznik 20A (numer 2 po prawej nad nogami pasażera).
Lampa tylna (143) zabezpieczona jest bezpiecznikiem 10A (numer 8 po lewej w kabinie).
Włączniki świateł przeciwmgielnych (73) mają dwa bistabilne przełączniki z wbudowanymi kontrolkami (oznaczyliśmy je literą K) i podświetlaniem (P). Samo podświetlenie sterowane jest z instalacji świateł postojowych dlatego pominęliśmy tę część na schemacie.
Zasilanie sterowania światłami doprowadzone jest przez stacyjkę (33) do przekaźnika (126) i przełącznika świateł pod kierownicą (101). Przekaźnik (126) odpowiada za doprowadzenie zasilania do włącznika tylnej lampy przeciwmgielnej (143) ale dopiero po włączeniu lamp przednich przekaźnikiem (106).
Pojawienie się zasilania lamp przednich w punkcie (≠) pod złączem 32 zasili przekaźnik 126 i kontrolkę włącznika (73), która sygnalizuje włączenie świateł.
W tym momencie możliwe będzie włączenie tylnej lampy przeciwmgielnej (143).

Instalacja Etap A i M2

Elementy wchodzące w skład układu świateł przeciwmgielnych rozmieszczone są w zderzakach: przednim i tylnym, pod maską, w desce rozdzielczej oraz kabinie. Na rysunku i schemacie widać również elementy uniwersalne wchodzące w skład wielu różnych układów jak akumulator, skrzynka bezpiecznikowa, przełącznik pod kierownicą, itp.

Elementy układu

24 - skrzynka bezpiecznikowa "maxi" z M2 i w Etap A
31 - skrzynka bezpiecznikowa - moduł połączeń
33 - przełacznik zapłonu - stacyjka
39 - masa akumulatora
40 - akumulator
55 - masa deski rozdzielczej lewa
56 - masa deski rozdzielczej prawa
71 - lewa lampa przeciwmgielna
72 - prawa lampa przeciwmgielna
73 - wyłączniki świateł przeciwmgielnych

74 - bezpiecznik - 20A (kabina po prawej)
101 - przełącznik pod kierownicą
104 - złącze (wiązka tylna do wiązka zderzaka tylnego)
106 - przekaźnik przednich świateł przeciwmgielnych
120 - masa główna lewa
121 - masa główna prawa
126 - przekaźnik przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych
141 - masa główna tylna
143 - tylna lampa przeciwmgielna

Rozmieszczenie

Rozmieszczenie poszczególnych elementów w aucie.

Dla wersji M2 i M2 z nadwoziem MY2003.

barchetta-club.pl - Rozmieszczenie elementów instalacji świateł przeciwmgielnych

W wersji Etap A elementy instalacji różnią się tylko skrzynką bezpieczników (24), które nie jest na akumulatorze a na lewej podłużnicy jak w M1.

barchetta-club.pl - Rozmieszczenie elementów instalacji świateł przeciwmgielnych

Schemat elektryczny

Podobnie jak wyżej w dokumentacji włoszki schemat elektryczny instalacji świateł przeciwmgielnych występuje tylko z instalacją światła cofania. Przedstawia on wiele opcji co bardzo utrudnia czytanie i śledzenie połączeń. Dlatego przygotowaliśmy schematy zawierające tylko elementy związane ze światłami przeciwmgielnymi.

barchetta-club.pl - Schemat elektryczny układu świateł przeciwmgielnych

W stosunku do M1 zmiany jakie wprowadzono tutaj skupiają się na zapewnieniu automatycznego wyłączania tylnej lampy przeciwmgielnej (143) po wyłączeniu zapłonu. Nie włączy się ona po ponownym przekręceniu kluczyka ponieważ zmodyfikowano włącznik (73) oraz zmieniono przekaźnik (126).
Włącznik świateł przeciwmgielnych ma teraz przycisk mono-stabilny a przekaźnik (126) wyposażono w dodatkowy moduł elektroniczny. Działa on w taki sposób, że włączenie i wyłączenie następuje nie przez stałe podanie napięcia na cewkę jak w klasycznym przekaźniku a impulsem doprowadzonym na jego końcówkę 9. Impuls ten spowoduje przełączenie przekaźnika (126) tylko jeżeli na pinach 1 (włączone światła mijania) i 3 (włączone lampy przednie) będzie dostępny plus zasilania.
Dzięki temu po wyłączeniu świateł mijania lub zapłonu tylna lampa zostanie wyłączona i nie włączy się poponownym ich włączeniu.

Numery części

numer części opis modyfikacje
46724572 Przednia lampa przeciwmgielna (lewa)
46724571 Przednia lampa przeciwmgielna (prawa)
60659486 Przednia lampa przeciwmgielna (lewa / prawa) 6463 - MY2003 (Data 15/04/2003)
51735056 Osłona lampy przedniej w MY2003
46724576 Tylna lampa przeciwmgielna
46735390 Tylna lampa przeciwmgielna AJ - JAPONIA, AGB - ANGLIA, AIRL - IRLANDIA
5895335 Oprawka włącznika przednich świateł przeciwmgielnych
5895334 Oprawka włącznika tylnych świateł przeciwmgielnych
5895768 Zaślepka włącznika przednich świateł przeciwmgielnych
120090080 Włącznik świateł przeciwmgielnych
183576480 Włącznik świateł przeciwmgielnych Modyfikacja Etap A (Data 15/05/2000, #0037640)
170463099 Zaślepka przedniej lampy przeciwmgielnej (lewa)
170462099 Zaślepka przedniej lampy przeciwmgielnej (prawa)
5908185 Zestaw przednich lamp przeciwmgielnych
_

Nie rozumiesz schematów powyżej? Przeczytaj nasz poradnik.

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
V N᠎ P F​ M
 
uklady-elektryczne/swiatla-przeciwmgielne.txt · ostatnio zmienione: 12-04-2021 21:16 przez robocik

Narzędzia strony