wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naprawy-mechaniczne:regulacja-sily-hamowania

Regulacja siły hamowania

Egzemplarze włoszki z początku produkcji, nie były wyposażone w system ABS.
Jako, że podczas hamowania bardzo niebezpieczna jest utrata przyczepności tylnej osi, zastosowano korektory siły hamowania pracujące w funkcji obciążenia auta. Jeżeli auto jest cięższe, możemy przyłożyć większą siłę hamującą bez ryzyka zablokowania kół. Kiedy jest lżejsze, siłę należy zmniejszyć.
Odpowiadają za to dwa (lewy i prawy) korektor siły hamowania.
Sam korektor jest zaworem zmieniającym przepływ w funkcji wychylenia dźwigni (A), która jest połączona z wahaczem przy pomocy sprężyny (B). Regulacja układu polega na odpowiednim ustawieniu naciągu tej właśnie sprężyny.

Korektor siły hamowania to jeden z ważnych elementów auta odpowiadający za bezpieczeństwo. Jeżeli nie jesteś pewien tego co robisz, powierz regulację doświadczonemu mechanikowi.

Do przeprowadzenia regulacji potrzebny nam będzie siłomierz (E) lub zwykła waga wędkarska (zawieszana) z zakresem pomiaru powyżej 5 kg oraz podnośnik nożycowy lub kanał. Regulację należy przeprowadzać kiedy auto jest obciążone i ustawione na płaskiej powierzchni z zawieszeniem w stanie spoczynkowym.

barchetta-club.pl - Elementy regulacyjne korektora siły hamowania Proces rozpoczynamy ustawiając auto gotowe do jazdy (pełny bak paliwa, koło zapasowe w bagażniku, wszystkie płyny zalane) na podnośniku / kanale. Do bagażnika należy teraz włożyć obciążenie ok 130 kg, najlepiej nad tylną osią.
Teraz należy poluzować śrubę (D) blokującą dźwignię (C) naciągu sprężyny (B).
Z tak przygotowanym ustawieniem ustawiamy naciąg sprężyny (B) przy pomocy siłomierza (E). Poprawna wartość to 5 daN czyli 50 Niutonów. Jeżeli korzystamy z wagi to odpowiedni naciąg uzyskamy kiedy waga wskaże 5 kg.

_

barchetta-club.pl - Elementy regulacyjne korektora siły hamowania Teraz należy przytrzymać dźwignię naciągu i zablokować ja w ustalonej pozycji przy pomocy śruby, którą w poprzednik kroku poluzowaliśmy,

Operację należy powtórzyć dla drugiej strony auta.

Po zakończeniu regulacji konieczne jest odpowietrzenie układu hamulcowego. Nie chodzi tu o usunięcie powietrza, a bardziej o wyrównanie ciśnień przed i za zaworem korektorów siły hamowania.

Narzędzia

narzędzie rozmiar uwagi
podnośnik nożycowy n/d ewentualnie kanał
klucz nasadowy 10mm
siłomierz n/d 1895873000 - numer OEM Fiat
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
D E᠎ M M S
 
naprawy-mechaniczne/regulacja-sily-hamowania.txt · ostatnio zmienione: 12-06-2021 22:15 przez witek

Narzędzia strony