wiki.barchetta-club.pl

Fani, zapaleńcy i inni wariaci zakochani we włoskiej łódeczce.
Baza wiedzy technicznej budowana wspólnymi siłami.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


naprawy-nadwozia:demontaz-lamp-przednich

Demontaż lamp przednich

Demontaż lamp przednich Fiata Barchetta wymaga usunięcia zderzaka przedniego. To metoda przez nas rekomendowana. Mamy jednak w śród klubowiczów osoby, które robią to bez zdejmowania zderzaka. Dlatego więc postaramy się opisać obie metody.

Mocowania lamp

barchetta-club.pl - Wymontowanie lamp przednich - mocowania lampy Każda z lamp przednich zmocowana jest w trzech punktach przy pomocy trzech uchwytów z możliwością regulacji położenia.

A - od wewnętrznej strony komory ślinika (od strony pokryw żarówek). Uchwyt mocuje lampę na dwie śruby z możliwością regulacji położenia góra-dół (owalne otwory na śruby). Sam uchwyt przykręcany jest dwiema śrubami do nadwozia (uchwytu błotnika). Dodatkowo śruby tego uchwytu mocują wspornik z płaskiej blachy, na których zamocowane jest złącze przewodów elektrycznych lampy.
B - od dołu z przodu lampy. Uchwyt mocuje lampę na jedną śrubę w ustalonej pozycji. Sam uchwyt przykręcany jest do podłużnicy przy pomocy dwóch śrub. Występuje tu możliwość regulacji góra-dół (owalne otwory na śruby).
C - od dołu z tyłu lampy (od strony pokryw żarówek). Uchwyt mocuje lampę jedną śrubą z możliwością regulacji góra-dół (niepełny otwór na śrubę). Sam uchwyt mocowany jest w ustalonej pozycji jedną śrubą do uchwytu błotnika.

Demontaż

Opis zakłada, że zdemontowany został już zderzak przedni zgodnie z opisem - Demontaż zderzaka przedniego, ale zawiera komentarze związane z wyjęciem lamp bez jego zdejmowania.

Aby dostać się do złączy oraz górnych mocowań lewej lampy, należy usunąć kilka elementów spod maski.

barchetta-club.pl - Wymontowanie lamp przednich - usunięcie dolotu W pierwszym kroku usuwamy element dolotu pełniący rolę tłumika szmerów ssania. Odkręcamy dwie śruby z łbami sześciokątnymi 10mm i wyciągamy podkładki aby ich nie zgubić. Podkładki można podważyć małym śrubokrętem jeżeli są przyrdzewiałe i wyjęcie jest utrudnione.
Następnie zdejmujemy gumowy króciec rudy dolotu. Ma on specjalną gumową wypustkę, którą można złapać i odciągając do tyłu (w stronę kabiny auta) łatwo odłączyć.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie lamp przednich - usunięcie centralki alarmu

Jeżeli wasza wersji włoszki wyposażona jest w fabryczny alarm, należy wymontować jego centralkę. Jeżeli nie macie alarmu, przejdźcie do kolejnego kroku.
Należy odkręcić dwie nakrętki sześciokątne 10mm i przesunąć moduł na bok aby uzyskać dostęp do tylnej części lampy. Nie ma konieczności odłączania centralki i całkowitego jej usuwania z auta.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie lamp przednich - śruby wspornika A Teraz możemy odkręcić dwie śruby z łbami sześciokątnymi 10mm, wspornika A. Należy pamiętać aby wcześniej zdjąć złącze przewodów lampy z blaszanego uchwytu.
Warto użyć cienkiego markera i zaznaczyć sobie pozycję śrub i wspornika przed całkowitym odkręceniem. Pomoże to przy regulacji położenia lampy po jej ponownym zamontowaniu.

_

barchetta-club.pl - Wymontowanie lamp przednich - śruby wsporników B i C Kolejna operacja wygląda bardzo różnie zależnie od tego czy usunęliśmy zderzak czy nie.

Jeżeli zdjęliśmy zderzak, wystarczy odkręcić teraz oznaczone na rysunku 4 śruby i usunąć lampę. Należy pamiętać, że lampa leży w otworze błotnika na specjalnej uszczelce, która po latach może być zmurszała. Wyjmując lampę trzeba uważać aby jej nie porwać.

W przypadku prowadzenia prac bez zdejmowania zderzaka, należy teraz zdjąć nadkola (lewe i prawe) i unieść auto tak, aby dostać się do śruby wspornika B od spodu. Wykręcamy tylko śrubę oznaczoną na rysunku 4 przy pomocy grzechotki z długim przedłużeniem. Śrubę wspornika C odkręcimy od strony koła po zdjęciu nadkola.

Narzędzia

narzędzie rozmiar uwagi
podnośnik kolumnowy n/d
klucz nasadowy 10 mm
śrubokręt krzyżakowy PH2 do odkręcania nadkoli

Numery części

numer części opis modyfikacje
46731364 Wspornik A
46735133 Wspornik B
46731359 Wspornik C
46724567 Lampa prawa V1, LV2, LV3, LV4, LV5, LV6, LV7
46724568 Lampa lewa V1, LV2, LV3, LV4, LV5, LV6, LV7
46829993 Lampa prawa LV8
46829995 Lampa lewa LV8
46449545 Lampa prawa AJ - Japonia
46449546 Lampa lewa AJ - Japonia
46735247 Lampa prawa AGB - Anglia, AIRL - Irlandia
46735248 Lampa lewa AGB - Anglia, AIRL - Irlandia
_

Dane użyte w tej stronie pochodzą z instrukcji serwisowych, ePER oraz opracowań własnych Barchetta Club Polska

Dyskusja

Wpisz swój komentarz. Można stosować składnię wiki:
K K O F S
 
naprawy-nadwozia/demontaz-lamp-przednich.txt · ostatnio zmienione: 28-06-2020 16:27 przez 127.0.0.1

Narzędzia strony